View Single Post
  #33  
Vechi 16.04.2013, 23:41:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
era constient ca va trebui sa doneze vaci ?

eu nu am spus lucrul acesta si sa ma iertati-dar eu nu i-as da nici un bob de orez unei persoane de alta religie ca sa se boteze ortodox.el trebuie sa faca aceasta de bunavoie,nu "obligat" de lipsurile materiale.

si de ce prin multi intelegeti "popii de tara"?mai ales ca un preot trebuie sa se ingrijeasca de mantuirea enoriasilor,nu atat de lipsurile lor(a nu se intelege ca nu are datoria-pe cat poate si isi permite-sa-i ajute si financiar).

...nu aveti idee cat de multi sunt.dar pt. ca faptele bune sunt acoperite cu smerenia,dvs. considerati ca "situatia reala" e ca "multi stau cu mainile in san si nu fac nimic".

stiu ca exista si astfel de "popi",dar oare chiar asa de multi sa fie?sau poate sunt eu mai optimista :D

sa inteleg ca daca ei nu doneza vaci(sau orice altceva) fac parte din aceasta categorie?cum ramane cu orele petrecute in scaunul de spovedanie pt. a asculta pacatele celuilalt?eu una n-as face fata.
Mai bine ai lasa misto-ul.

Evanghelia ni-l da exemplu pe Zaheu. Preotul este ca Apostolul care a dat TOTUL pentru Hristos.

Deci cum zici tu ca preotul nu are obligatia sa ajute credinciosii? Preotul are obligatia sa dea si haina de pe el, haina care il obliga sa implineasca tot ce au implinit si Apostolii.

Iar chestia cu vaca e simpla: pentru femeia asta si contextul asta o vaca este o solutie.
Reply With Quote