Subiect: Modele de urmat
View Single Post
  #2  
Vechi 10.12.2013, 12:50:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vad ca nu se inghesuie lumea.

E greu de raspuns. Poti avea 1-2 modele, personalitati care iti spun multe, spre a caror calitati si fapte tinzi si tu.
Se poate si sa ai mai multi, sa preiei de la fiecare cate ceva bun.

Unii sunt fani ai cate unui artist (numai pentru ca este "cool"), altii a unui sportiv (mai ales fotbalist) etc.

Mai intai cred ca ar trebui definita notiunea de model. Criteriile dupa care il alegem. Si trebuie poate facute niste diferentieri. Ca notiunea de model de urmat este una, iar cea de fan, este altceva (nu-ti doresti sa fii ca el, ci mai degraba il admiri doar pentru anumite lucruri).

Si eu am intalnit mai multe personalitati care mi-au oferit ceva (sufleteste) si mi-as fi dorit sa le pot urma modelul. Dar de cele mai multe ori un model este ceva ideal. Nu prea poti sa faci ca el/ea, pentru ca tu nu ai conditiile necesare.

Concret:
- incredinta il am ca model pe parintele Galeriu (bun, bland, iertator, invatator, deschis oamenilor, stiintelor, iubitor de animale, rational si nu habotnic etc.) Rugaciuni profunde, credinta aratata prin fapte. Nu judeca oamenii (sau nu cu asprime), ca altii
- in lumea laica - imi vine in minte o scriitoare: Pearl S. Buck
Viata ei se poate in cateva cuvinte cam asa: scris superb,sensibil, iubire de culturi ale lumii deosebite (China, Japonia, India), iubire de copii (a avut un copil cu o boala genetica si a infiat mai multi, a lucrat mult in organizarea si sustinerea de orfelinate, mai ales ca erau multi copii orfani de razboi), a scris mult, a tradus
Va recomand sa-i cititi biografia (autbiografie exista) si romanele.
Parca ar fi fost sora mea (de suflet).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote