View Single Post
  #9  
Vechi 11.11.2014, 12:09:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai incercat sa asculti de ceilalti, de sefa ta ? Poate o sa ai rezultate mai bune.

Si nu prea ar trebui sa te ingrijorezi de facturi neplatite la saptamana. Poate esti singura care plateste in felul asta (spre bucuria furnizorilor...), si ar trebui sa platesti la 2 saptamani.

Eu te-as sfatui sa te consulti cu alte fete din domeniu sa vezi cum procedeaza ele, si cam ce rulaj au si cum procedeaza cu f,urnizorii.

Si ar trebui sa vorbesti si cu furnizorii sa te lase cu plata la 2 saptamani, mai ales ca ai fost buna platnica.

Dar daca tot e vorba despre o firma care se invarte mai mult in jurul tau, poate ar trebui sa iei taurul de coarne si sa faci o socoteala mai corecta si sa vorbesti si cu sefa ta legat de bani cum sa procedati corect, sa fie si bani in firma pentru plati, sa fie pentru tot. Sa fie ok si pentru ea si pentru firma si pentru tine. Si sa lase bani in firma mai des pentru rulaj.
Spune-i si tu o data sa lase banii de pe o saptamana in firma, sa-i folosesti la rulaj, ca nu moare o saptamana fara bani.



Si sa stii ca plata la 1 saptamana nu e intarziere, e doar ...

P.S. Asta nu e patima. Este poate putina slabiciune si emotivitate din partea ta. Acum ce sa zic, poate asta e solutia sa-ti tii slujba. Gandeste-te si tu cum e mai bine.
Si mai ai timp si sa postezi, si de familie... Esti tare !!!
Poate ar fi de preferat sa nu am timp sa postez, ci sa fac ceva mai productiv in timpul asta...
Mai grav e insa ca si eu sunt cam incompetenta. Ori nu inteleg ce vor clientii, ori nu stiu sa ma exprim, ori nu stiu ei sa se exprime...( vreau ceva de mancare dar nu stiu ce, sau niste medicamente dar nu stiu de care, mi-a zis mama ca a mai avut o punga alba, etc..).
Pe de o parte, au ramas putini, dupa ce se intuneca de-acum mai intra poate doi clienti; pe de alta parte, cand vin buluc peste mine, in special dimineata, poate nu stiu eu sa le fac fata, sa-i sevesc cum trebuie, ma pierd ( uneori sunt chiar in pragul atacului de panica), mai ales cand intra multi peste mine, simt ca n-am spatiu, si nu ii inteleg ce vor...bine ca nu sunt ospatarita :)!
Ce fac alti colegi? Cei care platesc la timp, asigurand astfel o buna aprovizionare, se mentin pe linia de plutire. Evident nu se imbogatesc, nu pleaca in vacante exotice, ci din cele low cost, nu-si iau masini de lux,ci normale, nu-si vac vile, decat poate la tara, cei care au teren acolo. De obicei le merge bine celor care se ocupa personal de bussines. Rar se inampla sa ai un team atat de motivat si competitiv, incat sa stai acasa si sa iti intre banii in cont. Care a crezut ca poate sa angajeze unul sau doi oameni pe care sa-i munceasca ca pe hotii de cai, iar el doar sa ia banii, a dat chix de mult. La fel si cei care au crezut ca pot sa ia marfa si sa n-o plateasca. Cand eram eu agent mergea asa; aveam buticari cu datorii de 2-3000 lei, vechi de 6 luni, imi plateau cate 50 de lei si faceau comanda de 100-200...evident ca pana a zis sefu "pas", ce face ala, is renoveaza casa sau pravalia pe banii mei???

Despre ascultarea de sefi, sunt intru totul de acord,daca nu vrei sa te doara capul si sa dormi linistit...
Doar ca prima data cand m-am angajat aici, am gasit magazinul gol dar cu datorii mari la furnizori. Am zis ca-l aprovizionez, dar furnizorii n-au vrut sa-mi dea marfa, si s-a golit mai rau. Era tot prin toamna ca acum, cand nu mai merge treaba, iar lumea era suparata ca nu mai e doamna dinainte care stia ce vor dansii. Noi, eu si colegul care era, am facut cum ne-a zis sefa, dar...nu a mers. Dupa 3 luni, in decembrie, pe mine m-a dat afara si l-a pastrat doar pe colegu ( care era mai obedient). Dupa alte trei luni, in martie, m-a chemat inapoi. Magazinul era si mai gol, datorii nu cu mult mai mari, ca nu mai ne daduse nimeni marfa, iar doamna platise salariul si chiria din banii dn-ei.... mi-a dat mana libera si cu mila lui Dumnezeu, l-am pus cat de cat pe picioare, si au trecut cel putin 2 ani de atunci. Si inainte imi spusese ca era de datoria mea sa gandesc si sa pun in aplicare strategia de marketing cea mai buna, sa-mi pun eu capul la contributie, ca asta nu teinvata scoala, ci viata. Si in fisa postului scria ca vanzatorul trebuie sa aiba pe langa cunostinte de specialitate, si cunostinte de : contabilitate, marketing, management, legislatie, plus skilluri de comunicare cu clientii, psihologie,etc... ceea ce mie imi lipsesc. Pe de alta parte, ma gandesc ca poate e usor sa spui angajatului " trebuia sa te duca pe tine capul, nu sa-ti spun eu ce tre sa faci "(ca de-aia te platesc, dc erai doar o simpla vanzatoare iti dadeam 5-600 lei, nu 1500-1600); iar daca nu-l duce bne capul, sa ii spui " trebuia sa ma asculti, sa faci cum ti-am zis eu"... acum insa ma gandesc, nu stiu cat ar fi de legal, sau moral: daca angajatul cu responsabilitati de management, face niste alegeri proaste ( achizitioneaza ceva, de ex jucarii, pt ca e superoferta, discount 50%, sa zicem, dar aceasta se vinde in 5 ani), i se poate retine din salariu contravaloarea acestei marfi, pana cand se vinde ???
In alta firma unde am lucrat, era alta politica de retribuire a salariatilor care se ocupau de vanzari: era prevazut in contract asa: salariul 500 lei brut pt un target de 1200 lei, plus 1-2% din ce depaseste targetul; daca targetul nu se realizeaza salariul poate scadea cu procentul de nerealizare pana la nivelul sal minim pe economie, care era la vremea resp (2006-2007) vreo 300 brut (250 net). Acum nu stu daca aceasta reglementare se incadra insa in parametrii legii...
Acum e mult mai simplu : in cm ii treci sal minim, insa te intelegi cu angajatul la o anume suma ( mai mare, evident, care i-o dai in plus, fara sa mai pkatesti taxe, nici tu nici el). Daca are vreodata ceva de comentat..ca nu a luat sal la timp, vrea sa plece, vrea bani pe co, etc...ma gandesc ca ii poti spune ia 500 sau 700 ( nu stiu cat mai e sal minim) si mergi cu Domnul, nu??? ( ca doar nu il poti da in judecata, cata vreme in cm ai sal
respectiv)...
( dificultatea gestionarii unui astfel de bussines tocmai de aicea vine, pt catrebuie sa ai o stategie bine pusa la pct pt a putea realiza dezideratele mentionate anterior, nu vreau sa fiu mai explicita pt ca nu e safe; iar sa pretinzi ca angajatul sa-ti fie partas la aceste stratageme...e usor diabolic, dc ma intelegeti...)

Bine, astfel de lucruri am auzit si eu ca se intampla in economia de piata, daca s-or fi facut si pe unde am lucrat eu...eu una nu am avut tcunostinta, si nici acum nu am...
( dar ar fi maxim sa ia firma vreo amenda, pt ca nu am stiut eu raspunsul potrivit, corect, la unele intrebari...fereasca Dumnezeu )
Reply With Quote