View Single Post
  #20  
Vechi 17.05.2016, 23:06:22
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Eu totusi sper, ca voi candva va ve-ti aduce aminte de situatii care v-au marcat viata si v-au
schimbat dintr-o data modul, de a vedea un lucru.

Imi aduc aminte de un prieten, care la un moment dat, trecuse prrin niste momente mai grele, ramasese singur, caci divortase de sotie .Statea si el undeva unde nu era al lui, decat o mica parte,erau mai multi mostenitori. L-am rugat sa ma ajute sa pun niste usi la tara(de fapt eu am vrut sa il ajut pe el, cu niste bani, ca nu o ducea de moment prea bine si am gasit momentul oportun).Povestind cu el dupa ceva vreme despre casa de la tara el imi spune:"Casa de acolo este un Rai.Este atat de frumos, te poti deconecta de agitatia asta de la oras,este al vostru, apreciati ce aveti!"
Cand ma duc la tara, de multe ori vad locul, prin ochii omului asta ,ca si cand intru in curte dar la intrare, am luat "ochelarii" prin care el a vazut curtea si casa asta,si imi dau seama ca multi s-ar bucura cu o frumoasa casa la tara,plina de verdeata ,pomi si flori dupa o zi agitata la lucru.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote