View Single Post
  #9  
Vechi 13.12.2017, 09:28:48
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAlexandru Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns,da,viata manastireasca ceea ce inseamna clar si viata duhovniceasca.
Din ce stiu,este mai dificil de a face facultate daca esti deja in cadrul unei manastiri.Vorba si de program,de invoiri pentru anumite ore posibil,devine mai dificil din orice punct de vedere,si probabil depinde foarte mult si de staret de a lua decizia.
Nu prea inteleg eu ,cam ce vrei tu de fapt,idea e ca vrei sa fii preot ,nu prea ai bani ,dar vrei sa te si calugaresti . Pana aici am inteles .Ce nu am inteles , ca tu accepti sfatul unui catolic in materie de duhovnicie ,manastiri ,etc. Un catolic nu-ti poate da vreun sfat din aceste domenii ca el ,nu are asa ceva in secta lui catolica !
Si uite asa tu ca si viitor preot /monah ai si ras la masa cu ereticul )) Bravo un inceput promitator . Da nu-i problema ,ca doar tu vrei sa castigi ceva bani ,sa ai si tu o exsistenta mai buna ,nu-i asa ? Vorba parintelui Paraianu de la Sambata de Sus " daca veti cerceta mai amanuntit ,veti vedea ca manastirile sunt pline de domiciliati ! "
Sfat : Nu te calugari (manastirile nu mai sunt deloc ce erau acum 30 de ani ) Casatoreste-te mergi la o facultate,munceste sa-ti castigi exsistenta si mai ales traieste ortodox ,iar cand va veni vremea sa treci in lumea cea nevazut ,vei intra inaintea multor teologi ,calugari ,sau preoti ! Mai gandeste-te !
Reply With Quote