View Single Post
  #56  
Vechi 13.04.2016, 12:17:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Dialogul" cu dl. Mihnea nu are nici o legatura cu problema ta, erau niste chestiune de principiu, el ridicand primul problema, deci ii eram dator cu niste raspunsuri.

E adevarata, fata de doctorul bagator in seama care decat sa ridice din umeri cu o atitudine de superior sau chiar dispret, sa puna intrebari tampite sau sa dea tratamente aiurea, doar ca sa-si justifice banii nu putini luati pe consultatie, unul ceva mai modest in pretentii (dar nici ala gratuit), cu o doza de amabilitate cel putin formala pare painea lui Dumnezeu. Daca isi mai face si doua cruci si are o icoana in cabinet, parca te duci la popa - slujitorul lui Dumnzeu, nu la doctor, pai ce, ar putea tocmai asta sa te traga in piept?

Si te trage, ca si le are foame, si nu e mica.

Si se vede din momentul in care incearca sa-ti vanda gogosi, la pret de miracol dar bietul parinte care nu stie mare lucru de medicina, nici nu stie in ce directie sa o mai apuce si avand deja experienta celeilalte categorii, au impresia ca soiul astalalt de pacalici cu diploma sunt painea lui Dumnezeu.

Uite un exemplu, public:

Citat:
"Una din cele mai dure reacČ›ii îi aparČ›ine actriČ›ei Ani CreČ›u, mamă a unui copil. Ea spune că fiul său a avut de suferit din cauza vaccinurilor Č™i că noua lege nu are nimic de-a face cu sănătatea, ci cu interesele financiare ale concernurilor farmaceutice, scrie ActiveNews.

“Dacă ar trebui să mă pun înaintea trenului ca să opresc această lege, chiar o fac. Am avut Č™i încă mai am de tras cu fiul meu din cauza acestor vaccinuri. Eu sunt o mamă păČ›iČ›ă. La 3 săptămâni după ce l-am vaccinat de ROR, a început calvarul. A debutat cu rujeolă infantum Č™i stomatită aftoasă Č™i după alte 3 săptămâni diaree cronică. Am umblat cu el prin spitale, am făcut analize până Č™i genetice, am trimis o analiză în Germania, m-a costat 3200 de lei o singură analiză genetică, iar genetic copilul nu are nimic, nicio alergie. Din luna martie am întrerupt orice medicaČ›ie de sinteză Č™i de atunci este numai pe homeopate (de 8 feluri), tinctură de echinaceea Č™i alte feluri de tincturi, ulei de chimen negru, presat la rece. Numai pe naturiste îl Č›in, ceaiuri multe, suc de iarbă de grâu în fiecare dimineaČ›ă. Nici nu-mi vin în cap toate produsele bio pe care le cumpăr pentru el. Mă costă lunar 3.000 de lei produsele bio, mâncarea, homeopatele."

De un an si 5 luni nu exista noapte sa nu citesc minimum 2 ore despre vaccinuri, eliminari metale grele, caut magazine bio, ma uit sa cumpar iaurturi de soia, cu fructe, branza de soia, biscuiti fara gluten etc. Copilul e alergic la lactate, se umfla, i se umfla capul. Nu-i de gluma. Un an si ceva am umblat cu fecalele copilului meu in geanta pentru tot felul de analize. Mergeam de 3 ori pe saptamana la laboratoare ca sa fac analize."
http://www.ziaristionline.ro/2015/10...edicamentelor/

Deci nu stie ce are, dar stie ca este de la vaccinuri pentru ca asa a facut ea niste corelatii.

Nu ii ofera nimeni vreo certitudine ca asa zisul tratament "naturist" "bio" si "homeopat" ajuta la ceva (dar sigur ii hranesc iluziile, ca sa iasa banul) dar cheltuie 3000 lei pe luna pentru asta.

Alergia la lactate nu e ceva foarte exotic, solutia e sa eviti lactatele care nu sunt o necesitate biologica majora, pentru ce sa cheltui 3000 lei pe luna, ca sa-i poti da la un moment dat laptele si branzica?

Mai ales ca la majoritatea celor care o au, intoleranta trece de la sine iar daca o sa se intample asta, cu siguranta o sa asistam la o noua victorie a medicinei "naturiste" si "homeopate".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.04.2016 at 12:23:35.
Reply With Quote