View Single Post
  #28  
Vechi 03.02.2021, 21:09:55
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea II

Citat:
Esti un sectar protestant tipic care viseaza ca este ortodox.
Sunt un ortodox de cand ma stiu care va spune ca v-ati dus afara din Ortodoxie si nu ma credeti. Normal. Daca ati osandit toate Trambitele Apocaliptice cum ati putea crede un amarat ca mine. Inciuda minunilor, invataturilor, in ciuda vietii exemplare a lor si a vietii martirice BOR i-a excomunicat. Atunci tampiti ca voi cum sa n-aveti curajul sa batjocuriti un pacatos amarat ca mine? Voi sunteti mari si tari acum, dar vine Ziua Adevarului, Ziua cea mare, vai de voi care nu ati crezut! Eu mi-am facut datoria, nu v-am mintit si nici cele 7 Trambite care spun eca Domnul este ultima Trambita, Ingerul Mihail si Gavril Impreuna cu sfanta Treime ce vine cu sfintii "Sa stam cu frica si cu luare aminte caci Domnul graieste peste pamant si se vesteste intru venirea Sa".

Citat:
[u][b]De asta esti si condamnat si iesit din BISERICA.
Nu-s condamnat de nimeni. Tu te condamni singur cu fiecare vorba desarta care-ti iese pe gurita.
Citat:
Biserica a aruncat ANATEMA - cea mai grea si mai mare sentinta auspra Noului Ierusalim.Si a mentionat DOGMA DE 2000 DE ANI, nu vreo dogma curenta.
Asa este, o mare gresala, au judecat si au anatemizat pe Dumnezeu. S-a mai intamplat asta acum 2000 de ani. Se pare ca istoria se repeta. Nu sunt dator sa urmez BOR in treaba asta ci sunt dator sa urmez BOR in ceea ce asculta de Dumnezeu. Acelasi Iisus Hristos cu numelelui Cel nou Cuvantul lui Dumnezeu inseamna ca e vorba de aceiasi dogma!

Citat:
3.Doar un idiot poate sa spuna ca BOR s-a lepadat de DOGMA.
BOR nu s-a lepadat de DOGMA - pentru ca Hristos este unde este DOGMA. Adica Adevarul.
BOR nu se leapada de dogma cum spun toti sectarii dupa capul lor.
Iar toti hristosii falsi aparuti la sectari ca ciupercile dupa ploaie la sfarsitul veacurilor nu au legatura cu HRISTOSUL BOR.

BOR se leapada de hristosii falsi nu de HRISTOSUL DOGMEI ADEVARATE.

Da BOR a lepadat toti hristosii falsi.

Vorbesti de un hristos fals anatemizat si condamnat de BOR.
Cuvantul lui Dumnezeu prin cele 7 Trambite e Adevaratul Hristos dovedit prin tot ce dovedeste pe Dumnezeu exact ca acum 2000 de ani. Nu exista alt Hristos decat cel pe care l-a marturisit BOR si la sfarsit de timp cele 7 Trambite Apocaliptice. BOR a anatemizat pe Hristos cel Adevarat, e Cuvantul lui Dumnezeu ce s-a dovedit a fi adevarat prin proorociile Confirmate care fiind confirmate si implinite inseamna ca sunt Adevarul care s-a implinit ca acum 2000 de ani si care implineste Apocalipsa. Tot ce face Domnul este ascultare de Tatal in Duhul si implinire ceea ce este scris in Scriptura. Nu face altceva decat ceea ce este Scris si Trimis ca sa faca.

Citat:
[u][b]Ucenicii lui ?? veronica este ca baba Vanga, o demonizata careia i-a fost prezentata frumos viata fara ca fraierii sa isi dea seama de modificarile de nuanta in prezentarea vietii ei... poveste repetata deja vu. Multi demonizati ajung in cultura populara "sfinti" facuti de niste naivi precum cei din noul ierusalim care nu stiu sa faca diferenta intre demonizare si sfintenie. Omule, femeia aia era inconstinta cand vorbea, era posedata. Sfintii sunt constienti cand vorbesc !!! Nu intelegi ce este sfintenia si cum merge.
Se numea Virginia si nu era demonizata ci Domnul sufla prin ea Cuvantul si apoi acelasi Cuvant se rostea sorei sale Maria si apoi mai departe. Deci Cuvantul nu tine de o persoana ci de cei alesi carora le graieste Dumnezeu.


Citat:
4. Judeci si osandesti BOR - exact ceea ce condamnai la mine si afirmi ca nu e corect ce au condamnat CONFORM DOGMEI BISERICII, deoarece colaborau cu statul comunist. Mizerie de argumentare sectara !!! Nu ascultam de BOR pentru ca au ascultat de comunisti ... Logica sectara ieftina...
Cum sa fie o logica ieftina? Cei ce au colaborat cu sistemul si erau sefi peste BOR voiau sa scape de incomozi la ordinul sefilor statului comunist pentru ca acesti incomozi nu au colaborat cu sistemul. Asa a lepadat BOR pe toate cele 7 Trambite.
Citat:
Dar ce are dogma BOR cu comunismul? Ca si in comunism dogma a fost la fel....
Nu ti-e rusine la obraz sa condamni ce nu stii?
Nu mi-e rusine pentru ca nu condamn pe nimeni. Tu condamni si BOR a condamnat si tu recondamni mereu ce a condamnat BOR lucur care este calcare canonica. Numeni nu poate fi condamnat de doua ori pentru aceleasi fapte!
Citat:
Sunt 50 de ierarhi in BOR care au analizat 1. dogma, 2. iesirea din biserica, 3. mesajele gresite, 4. duhul.
Si au dat ANATEMA - condamnare.
Au facut ce le-a comandat Patriarhul teoctist. Au semnat ca primarul. Daca stiau ca-L condamna pe Dumnezeu cred ca se mai gandeau inainte sa voteze. Au executat un ordin.
Citat:
Condamnarea este in 1993 nu inainte de 1989 asa ca ce spui tu inainte legat de comunism este mizerie aruncata impotriva BOR. Mizerie curata aruncata pentru decredibilizare.
Domnule eu nu condamn BOR ci iubesc BOR caci sunt mirean din BOR. Nu decredibilizez BOR ci decredibilizez neascultarea oricui fata de Dumnezeu. Nu e voie sa asculti de vreo neascultare de Dumnezeu caci practi neascultarea de Dumnezeu tre situeaza in tabara masonilor-comunistilor-ateilor-satanistilor-lumii perzarii, iadului, etc.

Citat:
Moroco cel "curat" isi da acum arama sectara pe fata, prin judecata, osandire neascultare fata de BOR, pe care le gasesti la toti sectarii si protestantii. Astea sunt cuvinte sectare si fraze sectare repetate ca papagalul de orice sectar.
minti ca un prost. Nu judec si nu oasndesc pe nimeni ci am afirmat ca Domnul i-a iertat si a ridicat pacatul lor. Deci cum as putea acuza pe cineva daca Domnul a iertat chiar daca ei la vremea respectiva n-au stiut ce fac. Au sunt de partea BOR si a Cuvantului lui Dumnezeu pe cand tu esti un naiv care nu stii ce vorbesti rastalmacind "logic" orice afirm!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote