View Single Post
  #7  
Vechi 10.01.2012, 23:12:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poți. Un astfel de caz, de care îmi amintesc, s-a petrecut pe când eram copil. Odată, am văzut pe stradă un om mergând în cârje, având un picior amputat. Semăna mult cu unii pe care îi văzusem la poarta bisericii, care aveau picioare amputate. M-am dus la el, să-i dau un ban. Mi-a spus: "puștiule, eu am mai mulți bani ca tine !". În mod vizibil, a fost deranjat de gestul meu, deși a avut delicatețea să nu îmi reproșeze acest lucru. Atunci m-am învățat minte să nu mai dau de pomană celor care nu cer acest lucru.
Eu facut aceasta greseala de vreo 2 ori aici in America...
Desi oamenii aratau o vadita stare saracacioasa,au fost foarte socati si probabil neplacut bruscati de milostenia mea care nu-si avea sensul.Si eu am fost cumplit rusinata...
Alta data mi-a fost mila de un batran orb de un ochi(chior)si i-am platit masa la restaurant.Cand a auzit l-a apucat rasul...Eu nu-l cunosteam,apoi am aflat ca este destul de avut,tocmai se intorsese dintr-o croaziera in Caraibe :)

Acum nu mai dau bani decat celor care poarta mesage(pancarte) de genul:HElp,Homeless!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote