View Single Post
  #3  
Vechi 22.04.2008, 20:46:34
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Intr-adevar, este o situatie dificila, pe care putine persoane obisnuite ar rabda-o.

Te-ai gandit de ce Dumnezeu a permis sa fie asa? Scopul vietii noastre este mantuirea, si imi doresc din suflet ca tu sa fi constientizat asta. Ajungem la mantuire smeriti, adica lipsiti de orice rautate, linistiti si impacati cu toata lumea pentru ca suntem convinsi ca daca cineva exista atunci Iisus il iubeste asa cum te iubeste si pe tine, si cine suntem noi sa nu il suportam, plini de iubire fata de semeni(constientizand ca cei din jur au ingerul lor care plange pentru faptele lor rele, ca Iisus in marea Lui iubire s-a rastignit si pentru ei, cei ce te fac sa suferi, ca si pe ei ii iubeste si ii vrea langa El).

Sper ca nu iti rasfrangi sentimentele negative asupra fratelui sotului tau, el nu are nici o vina ca parintii lui se poarta asa.

Ceea ce vreau sa spun este sa faci rabdare, sa incerci sa scapi de mandrie(cea care te duce la invidie: tu vs. cumnata). Nu iti dori sa te laude socrii tai, roaga-te pentru ei(e tare greu la inceput, dar te va ajuta Iisus vazand ravna ta in timp).

Chiar conteaza lauda lor? Cauta slava lui Dumnezeu, sa ii placi Lui, si nu lor. Roaga-te asa: Doamne, ajuta-ma sa ii iert si sa ii iubesc asa cum Tu ma ierti si ma iubesti pe mine. Cauta sa iti constientizezi pacatele tale(invidie, mandrie,altele pe care tu le stii pentru a constientiza ajutorul Bunului Dumnezeu in viata ta,iubirea Lui, sa poti imita si tu).

Citeste Biblia 5 minute pe zi, te va ajuta sa intelegi enorm de multe lucruri spuse chiar de gura Mantuitorului(implicit sa vezi marea Lui dragoste si sa vrei sa ierti si sa iubesti pe cei din jur- socrii&restul).

Mai rabda un pic, Iisus stie suferinta ta si incercarea prin care treci, si nu va trece cu vederea.

Recent am citit ca ar trebui sa ii multumim Domnului pentru acesti oameni care ne vorbesc de rau si care vor sa ne faca rau. Ar trebui sa ii privim ca pe doctorii sufletului nostru, prin ei Dumnezeu ne trimite tratamentul pentru patimile noastre: invatam sa nu ne laudam(nimic nu e al nostru), sa nu invidiem ci sa iubim.
Situatia creata acum iti arata ca te mandresti(TOTI o facem), ca daca L-ai iubi pe Dumnezeu mai presus de orice ai iubi fiintele create de El.

Spune mereu cand iti vin in gand scene de repros, de cearta, de invidie, rugaciunea inimii: "Doamne,Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatoasa"

Iarta-ma daca ti-am spus lucruri pe care le stii deja, alexandra ti-a spus pe scurt, dar foarte corect si intelept. Eu am simtit nevoia sa iti vorbesc despre iubire.

Iubirea fapturilor si lucrurilor create de Bunul Dumnezeu te va elibera de patimi si de rautate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote