View Single Post
  #80  
Vechi 27.03.2024, 22:55:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.052
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Plecarea romanilor in vest e mai mult legata de lacomia de bani decat de politica.
Nu cred că e așa, fiindcă mulți oameni care lucrau și erau cinstiți înainte de 1989 s-au trezit fără loc de muncă după ce PDSR-PNTCD-PNL-PD-L le-a închis fabrica, uzina, întreprinderea.

Să nu uităm că înainte de 1989 în multe sate erau medici de familie obligați să stea acolo, erau dascăli de la oraș calitativi sub aspect educațional, era viață a satului, tineret, șamd, acum nu mai e așa decât în foarte puține comune din România.

Satul s-a distrus, când au distrus irigațiile, când s-au scumpit îngrășămintele, când au distrus fabricile de utilaje agricole Tractorul Brașov, când s-a distrus Banca Agricolă și a devenit Reifeissen.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu si multe alte milioane de oameni am ramas in tara si n-am murit de foame.
Ahtiatii după bani s-au repezit în vest. Si acum au gura mare si acuză politicul. E o schemă ridicolă.
Mi se pare că e ușor să abordezi tema așa, dacă ar fi rămas în România mulți nu-și puteau lua nici măcar un apartament cu o cameră.
Plus că au căutat și siteme sanitare mai bune, zone de agrement unde se poate face sport.



Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
În pofida clasei politice de doi bani, in România poti trăi bine si demn. Oriunde te-ai duce în vestul Europei, da, castigi mai multi bani dar esti cetatean de mana a doua, indiferent de lozincile pe care le flutura ei.

Da, pesedeul e un partid de rahat dar lozinca cu plecarea românilor din tara din pricina pesedeului e cusuta cu ata alba.
S-au depopulat satele și localitățile medii unde erau dinozauri politici, indiferent din ce partid care ajungeau la 4-5 mandate sau mai mult, furau și ei și toată familia și clica lor, la sate au furat unii și pășunea satului, s-a vândut și casa parohială, s-au furat și cărămizile din căminul cultural dezafectat, s-au tăiat la ras păduri proprietate privată de către grupări infracționale, totul era controlat, nu mișca nimic.

Deci sunt zone foarte deprivate civilizațional în România.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote