View Single Post
  #153  
Vechi 03.08.2016, 11:37:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Subestimezi puterea de cunoastere si intelegere a demonilor. Gandeste-te cata putere are unul din cei cazuti cu rangul de tron, heruvim, ofanim sau serafim, etc.
Un exemplu de prostie cosmică:
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
Apoi în cazul a doilea și cel mai important, diavolii știau că Hristos este Fiul Lui Dumnezeu:
29. Și iată, au început să strige și să zică: Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești?
...și cu toate astea nu s-au lăsat pînă nu L-au omorît, cu ajutorul oamenilor. Deși cunoșteau profețiile din vechime, s-au păcălit nebănuind planul divin de mîntuire a lumii exact prin Jertfa de pe Cruce care a fost cauzată de ei.

De unde rezultă că sînt proști grămadă, de la mic la mare. Or fi știind ei lucruri pe care omul nu le știe, or fi avînd ei puteri pe care noi nu le avem, dar se înșeală exact în lucrurile cele mai importante.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote