View Single Post
  #40  
Vechi 03.01.2023, 21:08:51
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Teodosie a fost chemat la arhierie, nu s-a făcut singur arhiereu, chiar de către fostul Patriarh, de ce e el Č™i încă 2-3 mai curajos/curajoČ™i din 55 de ierarhi, dacă era el Patriarh nu se închideau Bisericile de Înviere, Florii Č™amd cel puČ›in nu fără o luptă minimă.
Nici la Securitate nu s-a dus singur. A fost chemat sa dea rapoarte. Tot chemat. Dar nu ma deranjeaza faptul ca Mache facea jocurile regimului de trista amintire. Au trecut o gramada de ani de atunci si au existat altii mult mai manjiti decat el. Ce ma deranjeaza e ceea ce face acum. Si nu e vorba de curaj aici. Daca esti mare cap al Bisericii, statul te apara la fel de mult ca pe un interlop. Adica ai un alt regim decat oamenii de rand. Si tocmai acesta e lucrul care ma deranjeaza cel mai mult, ca sa fiu mai specific. Faptul ca exista unii care sunt mai egali decat altii, la fel ca in "Ferma animalelor" De George Orwell.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De ce la slujba lui de Bobotează în 2020 în plină pandemie a fost plină faleza ConstanČ›ei cu 5.000 de oameni ?
Probabil va referiti la cea din 2021, ca in ianuarie 2020 inca nu se punea problema pandemiei la noi. Abia incepuse pe la chinezi. Oricum, n-are importanta.

Biserica Ortodoxa e puternica. Sfera politicului are nevoie de ea, asa ca Biserica are un statut special. Si in plus nefericitii aceia de jandarmi pusi in frig sa pazeasca se temeau sa ii puna pe credinciosi sa se distanteze. In schimb nu s-au ferit sa-i imprastie si sa-i amendeze pe romii ce s-au gandit sa puna la cale niste nunti in toata regula. Intre slujba de boboteaza si nuntile despre care vorbeam n-a existat nicio diferenta decat in ce priveste tipicul. Doar ca unii erau mai puternici, iar altii mai slabi.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu Č›i-e scârbă de laČ™itatea colectivă a românilor în comparaČ›ie cu alte popoare ortodoxe, sârbi, greci, georgieni etc ?

Chiar Č™i croaČ›ii Č™i polonezii care sunt catolici sunt oameni în general curajoČ™i, luptători.
Cuvantul "lasitate" mi se pare nepotrivit pentru a caracteriza o intreaga populatie sau natiune. De altfel nu cred ca suntem mai putin curajosi decat altii. Revolutia din 1989 a dovedit ca uneori poate sa ne sara tandara destul de tare. Si chiar nu mi-e scarba de noi. Am cunoscut romani extraordinari, desi stiu si o gramada de javre, iar oamenii de calitate pe care ii avem ma fac sa consider poporul roman un popor cat se poate de normal. Si ca veni vorba de lasitate, miscarile sociale sunt fenomene extraordinar de complexe si stim foarte putin despre modul in care ele se produc. Omului obisnuit nu-i sta gandul de obicei la proteste sau revolutii. El isi vede de treaba lui, iar in perioade mai grele se descurca cum poate. E nevoie de conditii speciale ca lumea sa se trezeasca din "amortire". Si nu dau aici deloc cuvantului "amortire" un sens negativ. E pur si simplu starea normala a societatii. Si mai e un lucru: schimbarile, chiar bruste, in societate nu se produc din neant. De exemplu ceea ce s-a intamplat la noi in 1989 probabil nu ar fi avut loc daca nu s-ar fi produs niste miscari in restul Europei. Nu ma refer aici la vreo conspiratie sau vreo manevra a unor spioni care ar fi declansat la noi o lovitura de stat, ci pur si simplu ca la anul 1989 lumea devenise alta, iar noi urmam sa ne adaptam la aceste schimbari.

Ceea ce s-a intamplat la noi in perioada pandemiei (pentru ca la asta presupun ca vreti sa ajungeti), toate restrictiile, purtarea mastii, isteria legata de vaccin si de virus are legatura cu ceea ce s-a petrecut in toata lumea. Teodosie, ca probabil va intereseaza ce parere am despre ceea ce a facut (cat de mult s-a impotrivit el nebuniei numite "covid", cat a fost el de curajos) poate fi inteles in contextul in care lumea era plina de antivaccinisti si inamici ai ideii de virus (o prostie la momentul respectiv, dar o prostie cat se poate de reala si de normala). Am zis prostie normala? Desigur. Nu toti oamenii au lecturi in domeniul microbiologiei si nici nu e nevoie sa fie asa. E suficient sa avem niste doctori care sa priceapa problema, la fel cum nu e nevoie ca toata lumea sa stie sa tunda. E suficient sa existe cativa frizeri. Lumea e in esenta ei mediocra. Din nou, prin "mediocru" nu inteleg ceva negativ. Intr-o asemenea lume pot sa apara indivizi care spun tot felul de lucruri si indiferent ce vor spune acestia, se vor gasi intotdeauna unii care sa ii creada. De exemplu, la scurt timp dupa inceperea razboiului din Ucraina lumea a inceput sa umble inebunita dupa ulei. Oamenii cumparau ulei cu zecile de litri de parca s-ar fi hranit doar cu cartofi prajiti. A fost o isterie de moment. Daca toti am fi stiut care e productia de floarea-soarelui a Romaniei, probabil ca nu s-ar fi intamplat asa ceva. Problema e ca nu le putem sti pe toate, asa ca uneori ne lasam prostiti de altii, sau pur si simplu ne prostim unii pe altii (cazul cel mai frecvent) si iese cum iese.

Ceea ce a facut Teodosie a fost ca s-a gandit sa faca slujba de Boboteaza. Normal ca n-ar fi trebuit, deoarece situatia era de asa natura, incat ar fi fost potrivit sa fim putin mai precauti. Turma s-a luat dupa el si dupa cum spuneam, ea reprezinta o putere, iar in cele din urma a trecut si pandemia si am uitat de incident. Ca a fost curaj? Intotdeauna cand faci o nazbatie ai nevoie de putin curaj. Insa atunci cand te afli intr-un grup mai numeros, nu mai ai nevoie de un curaj exagerat. De aceea oamenii nu se duc singuri la razboi, ci in armate ca sa se incurajeze unii pe altii.

Indiferent ce s-ar spune, acest Teodosie nu mi se pare deloc simpatic. Si nu numai el. Oricum, nu il recomand drept model de urmat. Spuneti-mi, cand ati auzit ultima oara vreun personaj important din BOR vorbind despre coruptie? Dar s-o spuna cu subiect si predicat si s-o spuna si despre ceea ce se intampla in ograda lui. Dar nu! Biserica e la fel de buna precum societatea pe care o pastoreste. Ce mi-e Parlamentul, ce mi-e Sfantul Sinod, ce mi-e soferul ce injura in trafic?
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote