Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #5  
Vechi 02.10.2009, 00:19:46
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

De acord in mare parte cu bogdan...

Traim vremurile din urma ( ale raului pe pamint )...poate 20-30 de ani ramasi.Eu nu cred ca Biserica va dainui printr-o structura organizatorica neaparat,cu cladiri ( poate nici chiar biserici din piatra ) sau ierarhii vizibile consacrate...ci mai ales prin puterea marturisirii credinciosilor ( ierarhi si laici deopotriva ) si a suferintelor si prigoanelor indurate de acestia.In ultimii ani,s-ar putea ca nici macar acestia sa nu mai fie vazuti,cine stie pe unde o sa-i duca Bunul Dumnezeu,ca sa nu-i vada fata lui antihrist sau sa continue sa se roage....

Adevarul ( si Biserica deci ) va fi acolo unde este prigoana si marturisire ortodoxa,in duhul Sfintilor din totdeauna.Iar pe ceilalti...Dumnezeu sa-i ierte!...si sa se pocaiasca macar in clipa mortii precum acestia:

"Sinodul de la Ferarra-Florenta din 1438-1439, la care majoritatea episcopilor ortodocsi au semnat unirea mincinoasa cu biserica catolica. Dar, întorcându-se la scaunele lor, au marturisit: „Ne-am vândut credinta, am schimbat Ortodoxia cu heterodoxia si, pierzându-ne credinta curata de mai înainte, ne-am facut azimiti. Taia-ni-s-ar mâinile ce au semnat nelegiuita hotarâre! Smulge-ni-s-ar limbile ce au rostit învoirea cu latinii!”

De remarcat pocainta lor,si nu neaparat limbajul...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici