View Single Post
Vechi 10.11.2009, 13:52:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mama mea a murit in 2006 si eu inca mai port doliu (desi mai schimb cate un articol de imbracaminte din negru in albastru inchis, de exemplu). Mai multe persoane mi-au spus ca nu este bine ce fac. Dar nu pot altfel... Ce ma sfatuiti?
Elizabeta, Dumnezeu sa o ierte pe mama ta!
La noi in Bucovina se tine un an doliu dupa parinti, dar stiu pe cineva careia i-a murit singurul copil si care a tinut ani si ani de zile, daca nu vreo 7 sau mai multi. Acum am vazut ca nu mai poarta doliu si pare mai multumita/impacata/fericita. Bineinteles ca durerea pierderii unicului baiat la 18 ani o sa ramana tot timpul in sufletul ei, dar este mai bine sa fii impacat cu situatia si sa continui viata.
Nu cred ca ofenzezi pe cineva, pana la urma tu alegi cu ce culoare sa te imbraci, dar este bine, pentru linistea ta, sa incerci sa lasi doliul. Poate nu deodata, fiindca spui ca nu poti, dar poate porti de exemplu bluza neagra si fusta/pantaloni alta culoare, sau palton nu negru, incet -incet tot mai putin negru. Sunt sigura ca mama ta este bucuroasa ca ai purtat doliu dupa ea in semn de dragoste si tristete, dar nu cred ca ar fi vrut sa te vada vesnic in negru, mai ales ca nu esti batrana, ai sot, ai familie, deci viata ta nu s-a incheiat. Asta este regula fireasca a vietii, parintii se duc inaintea copiilor, si sa stii ca este infinit mai trist si infinit mai multa durere cand o mama isi ingroapa copilul. Asa ca bucura-te ca Dumnezeu a lasat sa fie asa cum trebuie, si gandeste-te ca de acum ea este in mainile lui Dumnezeu.

In locul hainelor negre, ca sa eviti uitarea, si daca simti nevoia sa faci ceva pentru ea, da de pomana de sufletul ei tot timpul cand iti aduci aminte de ea, cred ca asa ar fi mai bine.

Last edited by Noesisaa; 10.11.2009 at 13:54:15.
Reply With Quote