View Single Post
Vechi 10.11.2009, 14:42:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Implicit

Elizabeta, cateodata durerea si tristetea, sau bucuria, ne fac sa nu fim foarte rationali. De aceea se spune ca la nunta si la inmormantare nu trebuie sa faca cumparaturile cei implicati direct, trebuie sa fie si cineva care nu este chiar asa legat sufleteste. Cred ca in cazul tau e bine sa asculti mai mult de cei din jur, decat de ce iti spune sufletul, fiindca sufletul nostru cateodata greseste din prea multa dragoste. Trebuie pur si simplu sa iti impui ca de la o anumita data nu mai porti doliu. Vinovatia va trece. Doliul alimenteaza durerea, si asa cum spui tu, nu te lasa sa uiti. Dar sa stii ca e bine sa uiti momentul mortii celui drag, e mai bine sa iti amintesti de momentele de bucurie pe care le-ati petrecut impreuna, fiindca moartea nu este reperezentatitva pentru viata unui om.
Sunt sigura ca stii lucrurile astea, iti trebuie doar un pic de incurajare, dar sa stii ca e spre binele tau si al nimanui altuia, sa lasi doliul.
Si sa stii ca te inteleg, si eu port doliu acum dupa bunica mea. Ma intreb ce cred oamenii din jur, fiind in tara straina, or crede ca-s vreun fel de emo. Asta e.
Reply With Quote