Subiect: cum sa fac?
View Single Post
  #8  
Vechi 13.08.2010, 12:38:44
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Buna ziua,

Nu stiu de ce, dar de ieri tot culpabilizez. Sa va explic situatia... Discut cu cineva despre situatia din familia mea, fratele care se cearta cu mama, deoarece aceasta din urma nu vrea sa-i dea masina noua pe care tocmai si-a cumparat-o. Persoana respectiva ma sfatuieste sa fac pe mediatoru' (deja ca nu-mi place sa ma bag) si sa-l ajut pe fratele meu (mai mare ca mine cu 9 ani) sa-si ia masina...
Eu studiez in strainatate de doi ani si pot spune ca ma descurc binisor cu banii, primesc bursa si mai lucrez pe ici pe colo, cat imi permite programul de la facultate.
Acum ma tot gandesc ca sunt o sora rea pentru ca nu ii dau fratelui decat cadouri cand vin prin tara si ca ar trebui sa-i dau ceva bani, dat fiind ca am mai mult decat el. Stiu ca pare ciudat, dar nu stiu de ce ma simt egoista sa tin banii pentru mine (mai cumpar familiei cate ceva, dar ma ganesc ca ar trebui sa le dau mai mult).
Fratele meu a fost totusi un copil amarat, crescut de bunicala tara, mama fiind in Bucuresti cu mine si cu tatal meu, care nu e si tatal lui biologic) .
Voi ce credeti, in ce masura ar trebui sa-l ajut?
Este normal sa ne ajutam familia cand avem cu ce...dar sa fie cu dreapta socoteala...ca sa nu devina obisnuinta nici pentru tine si nici pentru ei...iar atunci cand ajuti trebuie sa te gandesti daca este pentru slava lor desarta ca sa le alimentezi niste placeri sau este vorba de o nevoie sau o necesitate absoluta (asta este valabil si pentru tine atunci cand iti cheltuiesti banii).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote