View Single Post
  #15  
Vechi 10.11.2021, 17:32:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Costă totul aproape, terenul, manopera și materialele pt clădirile de pe el, hambarul, grajdul, casa, șamd, dacă unele sunt făcute te costă animalele, atelajele, cerealele pt animale, semințele, răsadurile pomii, irigațiile care se fac electric altfel e greu să cari apă.

Lemnul s-a scumpit foarte mult în ultima vreme în magazinele de bricolaj și nu numai, pe verificate.

Animalele se pot îmbolnăvi, culturile se pot strica de la furtuni sau dăunători.

E grea viața la sat, e frumoasă, dar nu poți sta la sat fără să ai venituri din altă parte decât activitatea gospodărească la asta mă refeream, că totul e făcut să te scoată din gospodărie.

Îți vine impozit pe clădiri și teren, mașină nu-i pasă statului dacă ai sau nu, statul își mai trage TVA din fiecare factură apă,gaz, curent, salubritate.

Câștigul când crești animale și pui zarzavaturi pt iarnă e calitatea nutritivă a mâncării atât, s-ar putea să fie mai scumpe decât luate de-a gata care e adevărat nu prea au calitate.

Eolienele și panourile solare probabil costă cel mai mult, în timp îți scoți banii pe ele.

Nu cred că dau randament peste tot eolienele, sunt sate diferite, nu e rentabil unde nu ai curenți, iar panourile solare iarna nu prea fac mare lucru, dar te ajută să reduci cu mult consumul.

Cine știe cum rezistă la o grindină puternică niște panouri solare, sau o seră simplă.

Te gandesti prea mult la bani si la profit facand calcule economice in stil USLamist si atunci ai nevoie de marfa, de comert, de capital uman si material si ajungi mereu la concluzia ca nu se merita, ca nu se merita, si ideea asta paguboasa si rea ti-o bagi in suflet si ajungi la concluzia ca nu se merita nici macar sa invii sau sa traiesti umplandu-te de un scepticism trufas negationist. Eu asa patesc cand ma apuca analizele financiare si prognozele dandu-mi seama ca mai mult consum si cheltuiesc cu initiativa particulara economica facandu-mi planuri marete caruia o sa ma fac sclav visator si realizez ca mai mult pagubesc decat sa scot un ban in plus din ceva util.

Trebuie sa pui mai presus de analize micro-raiul local din jurul tau care se va forma si bucuria cercului tau restrans de apropiati cu care stai de vorba si asta trebuie sa te motiveze cand vrei sa implementezi idealurile cele vii ale crestinismului, nepacatuirea, asceza, rabdarea, caile aspre fara compromis pana la atingerea scopului, iubirea curata, virtutile si mangaierea fara discriminari.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.11.2021 at 17:43:08.
Reply With Quote