View Single Post
  #6  
Vechi 22.03.2020, 21:32:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Va propun sa scriem aici despre acest Rau Incoronat si despre consecintele lui. Deocamdata observ ca, pentru prima data in viata, nu am unde sa ma duc la slujba in zi sfanta, fiindca, in Franta unde locuiesc, slujbele cu public sunt suspendate. Inca multumesc lui Dumnezeu ca superiorii mei mi-au dat dispensa de obligatia duminicala, dar sper ca situatia asta sa nu dureze.
Mi se pare lipsă de bun simț față de credincioși, că nu am găsit în 3 Biserici nici măcar un loc în care să se slujească în curte, abia în al 4 lea loc s-ar fi făcut Liturghia, dar n-am mai ajuns.

Azi încă nu era interzisă adunare a până-n 100 de persoane afară, de Luni se va sluji doar cu Biserica încuiată, boxa stinsă și un nr minim de slujitori.

Aș fi vrut și eu să găsesc un loc de slujire chiar și în ploaie cum am văzut că au slujit ÎPS Pimen al Rădăuților sau pr Calistrat Chifan.

Pe viitor îi voi ocoli și eu pe preoții excesiv de lași, care nici măcar când era voie n-au avut curaj în Sfântul Post al Paștelui să slujească, acești oameni nu-și merită nici reverenda, nici salariul și poziția în societate de care se bucură, ei sunt păstorii care fug la greu.

Singurul lucru parțial bun e că încă se mai poate săvârși spovedania, după ce se termină Liturghia și se descuie Biserica, când se va limita la maxim dreptul de circulație, adică în scurt timp, nici deplasarea până la Biserică nu cred că se va mai putea face.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote