Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #21  
Vechi 26.11.2021, 18:31:36
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Incerci te rog sa privesti la desenul tau prezentat noua si pe cel din realitatea aia traita in acel moment si te rog sa-ti dai seama ca putea fi o sfera dar la fel de bine putea fi un disc din moment ce nu existau detalii prin care sa crezi ca e sigur o sfera.

Deci te aflii in infailibilitatea in care tu susti ca era vorba de o sfera cand putea fi vorba de un cerc 2d asa cum l-ai desenat pe hartie si ca desi te aflai in spatiu tu vedeai un cerc sau o sfera neputand sa pui in evidenta detaliile care sa faca deosebirea dintre un cerc si o sfera si ca atare iata te lasi dus in eroare infailibila sustinand ca era vorba de o sfera caci desi posibil sa fi fost un disc tu esti foarte foarte sigur ca era o sfera.

Iar daca in visul tau sfera nu mai era sfera pentru tine totul se naruie, toata fericirea ta si tot mesajul tau benefic devine trist exact asa intamplandu-se daca ti-ar zice cineva ca soarele nu e sferic ci semisferic, nu l-ai putea crede in ruptul capului ca e semisferic din moment ce tu il vezi sferic si ai impresia ca e plin de iubire care te atrage cand colo e fata morgana care te pacaleste si tu nu poti sa nu fi sigur ca va fi bine si frumos in minciuna ei care iata ca acuma e in tine fiindca spui:

sunt sigur ca e sfera desi am vazut un cerc in care toate luminile si culorile erau peste tot la fel. Deci cum poti afirma infailibil ca era o sfera caci asa cum descrii e indubitabil imaginea unui disc.

Daca era sfera trebuia sa se vada umbre concentrice, mai intunecate spre periferie.

Ai vazut vreodata vreo bila in lumina?

Te rog sa privesti o bila si un disc si sa faci diferenta in mintea ta.

Abea apoi incearca sa intelegi acea traire.
Nu am adaugat toate detaliile, atata tot, inca nu stiu cum sa le transpun, seamana cu un cerc dar nu e pentru ca e o sfera, de aceea am si spus, sa nu existe confuzie. Cand privesti o sfera, privesti un corp geometric avand 3 dimensiuni, nu doua, poti vedea in spatiu, care este o mare diferenta fata de plan.

Apropo, te rog sa-mi arati unde am scris: "sunt sigur ca e sfera desi am vazut un cerc in care toate luminile si culorile erau peste tot la fel. Deci cum poti afirma infailibil ca era o sfera caci asa cum descrii e indubitabil imaginea unui disc."
Reply With Quote