View Single Post
  #8  
Vechi 25.01.2007, 12:09:15
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

impicarea bisericii in viata sociala, poate ca ar trebui sa incepem cu rugaciunile incepatoare frate iosif, adica sa invatam alfabetul apoi sa le cerem sa iubeasca pe Hristos, pt ca din pacate tinerii din ziua de azi nu stiu ce anume reprezinta biserica nu cunosc puterea rugaciunii, cei mai multi poarta acele metanii pe mana ca pe niste talismane, nestiind ca de fapt ele repzezinta cu totul altceva, nu stiu si nu au auzit vreodata de rugaciunea aceasta atat de puternica si frumoasa DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI D-ZEI MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL, si nu au auzit nu pt ca nu au vrut ci pt ca parintii nu i-au invatat si la biserica se vorbeste prea putin in predici despre aceste lucruri, suntem al inceput si avem nevoie sa o luam cu rugaciunile incepatoare apoi sa vorbim despre cele inalte, asta cred eu ca ar fi de mare folos acum in lume mai ales tinerilor, sa le vorbim despre cat de bun este D-zeu nu sa- amenintam cu iadul, mai ainti sa-i inavatm sa-L iubeasca apoi le spunem si ce asteapta Hristos de la noi. asta cred ac ar trebyui sa se tina iarasi orele acelea de cateheza pt tineri ca sa isi cunoasca cu adevarat credinta dreapta credinta crestin ortodoxa, dar nu sunt eu in masura sa spun ce trebuie sau nu sa faca biserica, eu am scris aici ceea ce simt eu , din punstul de vedere a unei mame, nu consider ca provocarile sunt cele care trebuie sa ne inspaimante, ele au fost si vor fi mereu pt ca prin ele ne mantuim, cred ac ar trebui sa ne temem ca nu ne cunoastem credinta, dogmele, Doamne ajuta
Reply With Quote