View Single Post
  #10  
Vechi 09.10.2009, 22:21:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@costel - chiar nu-ti inteleg ultimul mesaj.
Duhivnicul este sau nu psiholog?
Si pana la urma tot nu a explicat nimeni concret cu ce te poate ajuta duhovnicul. In ce probleme concrete?
In afara de intrebari de natura religioasa.
Este f.clar cu ce te ajuta psihologul, respectiv psihiatrul, scrie la profesia lui.
In probleme lumesti concrete ce poate face duhovnicul?
Din experienta mea am ajuns la concluzia ca ori nu este clar nici preotilor si teologilor ce inseamna institutia duhovnicului, si nimanui de fapt, ori nu pot face anumite lucruri.
Concret am discutat cu doi preoti, din care unul deosebit si bine cunoscut anumite probleme. Nu m-au putut ajuta, lamuri.
La unul (acela bine cunoscut) m-am dus cu durere in suflet (mama era pe moarte, eu trebuia sa decid tratament/operatie pentru ea, in fine, eram la pamant). Ne-am rugat, m-a ajutat cu ceva, dar nu mi-a putut da nici sfat, nici sa-mi ia suferinta, mama tot s-a dus, nici sa ma ajute in alt fel.
La al doilea am ajuns cu alte probleme lumesti de care se loveste toata lumea: loc de munca, saracie, infertilitate, etc.
Mi-a spus clar ca nu are cum sa ma ajute. Sa ma rog. Nu poate el sa ajute oamenii nici cu loc de munca, nici cu copii, nici la divort (daca altfel nu mai merge).
Eu ma rog si Dumnezeu nu ma lasa, asta simt si stiu.
Dar dupa anumite probleme si fiindu-mi totusi rau, am cerut sfatul unui psiholog. Acela mi-a inteles cu adevarat problemele, inclusiv conflictul cu preotul si stie ce as avea nevoie.
Si atunci? Eu ce sa inteleg?
Problemele lumesti de azi sunt grele si alea te darama si sufleteste, te fac si rau si sa faci pacate si etc. Te macina. Asta cauta oamenii acum la duhovnic si peste tot: cum sa se descurce si sa reziste in lumea asta. Si asta nu ni se spune la biserica.
Mi-am luat si o gramada de carti in ultima vreme in speranta ca voi gasi lamuri asupra acestui aspect: cu ce ma ajuta und duhovnic, ce sa cer/astept de la el, ce nu, etc.
Ba am luat unele si pentru preotul meu sa i le ofer.
Reply With Quote