View Single Post
  #101  
Vechi 03.08.2010, 13:14:54
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35 Vezi mesajul
:)
Hai sa vorbim la concret.
La tara unde merg eu la bunici, lor le da ajutoare sociale. Nu fac nimic toata luna ci doar asteapta ziua cand sa mearga la primarie sa-si ia banii. Banii adunati din contributiile platite de mine si de tine si de toti.
Daca-i chemi la ceva munca sa te ajute la treaba, ehe, iti promite de o mie de ori ca vine, promit ca "vin doamna, cum sa nu", astepti si iar astepti si in final te apuci singur de treaba. Te mai si incurca. Unul din ei nu vine la munca cu toate ca le platesti. Sa te ajute cu ce se poate, la spalat geamuri, la sapat de sant, de reparat un gard, in gradina sau la camp, ce e de facut la tara. Vorbesc din experienta. Uite ca venim cu solutii concrete, vrem sa-i ajutam sa castige un ban pentru familie si pe langa asta s-ar alege si cu ceva de incaltat/imbracat, pentru ca daca sunt corecti si fac munca nu in bataie de joc mai sunt chemati si a doua oara .... dar ....

Pana la a discuta din punct de vedere cretin trebuie sa rezolvam problemele pentru a incepe sa produca ceva cu mainile lor si sa nu mai tot astepte tot altii sa se ocupe de ei.
Ce sa faca Biserica? sa le tot dea si iar sa le dea ? ....
Bun, din ceea ce spui tu, si este foarte adevarat, se vede clar ca pe tigani nu ii poti motiva cu castigul cinstit. Ei au cultura inselatoriei si furtului, al castigului facil chiar daca este mic... Nu cred ca ajutoarele, ofertele de munca ii pot scoate dintr-ale lor. Ei muncesc ceva, strict cand le e foame, asta fireste daca nu au ocazia sa fure. Daca au ocazii bune sa fure si sa insele se si imbogatesc si pot aduna averi considerabile pe care insa nu le folosesc in folosul lor ci mai mult ca sa epateze cu sclipiciuri, ghiuluri, zeci de camere la casa, turnulete inutile, iar ei tot gramada stau, tot parizer prost mananca... si ar putea sa-si plateasca cei mai rafinati bucatari.
Acestea fiind spuse, intelegem ca eforturile de integrare a lor se afla pe un drum inchis... de fapt se desfasoara in pustiu. Fondurile care li se aloca ii sustin in mentalitatea lor primitiva. Pe de alta parte, daca nu au cu ce supravietui, trec la tot felul de nelegiuiri. De aici rezulta ca avem nevoie de PROGRAME serioase care sa le vizeze mentalitatea. Tot de aici se vede ca BISERICA poate juca rolul cheie, crestinismul dovedindu-se de vreo doua mii de ani incoace cea mai capabila religie de a modela omul.

In urma cu vreo 20 de ani, o femeie adventista mi-a povestit amuzata de o intalnire nationala a lor. Acolo, cei care voiau dintre participanti isi povsteau experienta lor dupa trecerea la noua religie. Intre ei era si un tigan ungur care abia rupea doua vorbe romaneste. "S-a ridicat fratele tigan, mi-a zis femeia, si a spus si el atat: "eu hot, nu furam" ".
Acesta este un exemplu graitor despre ce poate face crestinismul, iar daca in varianta lui adventista, eretica si puerila, a reusit sa smulga ideea hotiei dintr-un tigan, am nadejdea ca ortodoxia poate enorm... ar fi timpul sa si vrea. O carte de rugaciuni in limba tiganeasca e chiar un eveniment... si putem mai mult!
Reply With Quote