View Single Post
  #26  
Vechi 06.08.2010, 11:55:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am auzit ca in ziua de 6 august sa fie prezent un nor deasupra Manastirii de pe Tabor. Daca este asa, trebuie cinstita minunea prin tacere. Cu siguranta se vor incerca si explicatii pur rationale, cum sunt cele legate de retragerea Iordanului atunci cand se praznuieste Botezul Domnului.

Impartasirea de lumina de pe Tabor nu se va face doar in lumea de dincolo, cum afirma unele persoane, ci ea se face din aceasta lume. Vedem acest lucru si in chipurile sfintilor.

Tare mult mi-a placut aceasta relatare cu Parintele Serafim de Sarov:

"Atunci parintele Serafim m-a luat dupa umeri si strangandu-ma tare, a spus: " Si tu, si eu ne aflam amandoi in plinatatea Duhului Sfant. De ce nu ma privesti ? "Nu te pot privi, parinte. Din ochi iti ies fulgere si fata ta s-a facut mai stralucitoare decat soarele. Ma dor ochii..." Parintele Serafim mi-a raspuns: "Nu te teme, prietene al lui Dumnezeu. Si tu te-ai facut la fel de stralucitor ca si mine. Si tu te afli acum in plinatatea Duhului Sfant, altfel nu m-ai fi putut vedea". Dupa aceste spuse, mi-am ridicat ochii spre chipul sau si m-a cuprins o teama si mai mare. Inchipuiti-va in mijlocul soarelui, in stralucirea sa cea mai puternica din miezul zilei, chipul unui om care va vorbeste... Nu mai zaresti nimic decat o lumina stralucitoare care se revarsa de jur imprejurul tau... "Ce simti, prietene? "O pace negraita... O dulceata negraita... O nemarginita bucurie..." "Cand Duhul Sfant pogoara peste om cu plinatatea darurilor Sale, sufletul omenesc este coplesit de o nespusa bucurie, caci Sfantul Duh rezideste in bucurie tot ceea ce atinge...."
Reply With Quote