View Single Post
  #10  
Vechi 27.05.2011, 16:34:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Ma voi ruga si eu Maicii Domnului pt dansa.
Ideea cea mai bună este să ne rugăm împreună. Scriind o rugăciune aici, pe acest topic, iată că îi provocăm pe ceilalți să o citească dacă vor. Citind rugăciunile celorlalți, iată că ne rugăm împreună pentru problema surorii noastre întru Hristos. Pentru că este bine de conștientizat că noi trebuie să fim uniți în rugăciune, noi trebuie să fim una în Hristos, alcătuind Trupul Său, fiind cu adevărat Biserica Lui. Cînd auzim la Liturghie și răspunem "Doamne miluiește!" trebuie să subînțelegem miluiește-ne pe noi toți, pe cei din același locaș de cult, pe cei din țară care se roagă cu noi, mireni și monahi, pe cei din lume care spun "miluiește", pe cei care au început Liturghia mai devreme sau mai tărziu, căci Domnul ne unește pe toți prin har în afara spațiului și a timpului - ca o prefigurare a Împărăției Cerurilor care de fapt a și venit la noi.

E foarte important de conștientizat acest NOI, căci fără el sîntem relativ despărțiți și astfel despărțitorul diavolos își atinge scopul trist de a ne separa unii de alții.

Doamne ajută-ne!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote