View Single Post
  #9  
Vechi 20.04.2012, 18:10:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta12 Vezi mesajul
Eu m-am simtit nevrednica de Sf Impartasanie, i-am spus duhovnicului mai apoi si nu mi-a dat nici un raspuns, ce si cum ar trebui sa procedez in continuare, ba chiar l-am intrebat daca pot merge la o alta Biserica, iar raspunsul a fost afirmativ.Cineva mi-a spus ca trebuie sa ma Impartasec cat mai des ca imi formeaza ca o armura impotriva lucrurilor pe care le simt, insa am citit spusele unui preot care sustinea ca nu-i bine cand te impartasesti in stare de nevrednicie
http://mantuire.50webs.com/diverse_c...e_artemon.html

Insa lucrurile pe care va povesteam ca le simt...tare as vrea doar sa fie niste ganduri si atat...provoaca dureri, ma sageata, nu-mi dau pace. Tare as vrea sa gasesc un duhovnic cu adevarat care sa nu faca din Taina Preotiei o meserie si atat.Nu prea stiu eu multe lucruri despre Biserica si Tainele ei dar, parca simt cand cineva imi spune lucruri doar ca sa scape de mine. Poate imi puteti recomanda un loc unde as putea sa merg sa gasesc un duhovnic cu rabdare. Plus ca as vrea sa povestesc cuiva cum am inceput si in ce context sa merg la manastire si sa ma spovedesc si sa ma impartasec. As putea sa va dau un mesaj privat domnule Zaharia?in care sa va povestesc de la inceput si mai apoi sa-mi spuneti parea dvs.Am vazut aici pe forum ca stiti destul de multe lucruri despre religia Ortodoxa si sincer imi par curate cuvintele si spusele dvs aici pe forum. Multumesc! Doamne ajuta!
Sora , asa va-ti facut dvs. parerea despre mine .
Insa eu va pot recomanda inca citiva useri , bine pusi la punct cu teologia , care nu sunt nici prea modernisti in ale credintei dar nici f. traditionaliosti asa cum sunt eu si care v-ar putea fi de mult ajutor.
Iata sora ,,lore 86" va vorbeste bine , de asemenea MosNeagu va poate fi de folos, anna21 asemenea, ... sunt frati cu adevarat de nadejde , chiar si fratele catolic Mihnea Dragomir in postura de sfetnic este f. potrivit.
Adica , aveti unde sa cereti ajutor sau sfat numai sa nu ne trezim ca de la nevoia de sfat ajungem, defapt la polemica .
Probabil ca un duhovnic calugar v-ar fi de mult ajutor. Minastirea Radu Voda este una (sigur mai sunt si altele dar pe aceasta am sesizat-o eu de mai multa vreme) iar in legatura cu eventualul ajutor pe care l-ati putea primi de aici v-ar putea fi sora ,,mara2008" de ajutor,ori un alt frate bucurestean .
Si la biserica studentilor din centrul Bucuresti, fosta biserica rusa,numita Biserica Sf. Nicolae, de linga fostul Comert Exterior , il puteti gasi pe parintele Vasile Gavrila, necalugar, dar deosebit duhovnic.
Sunt locuri unde puteti cauta si gasi ajutor deosebit de bun . Eu am amintit doar citeva eventualitati .
Dvs. ramine sa alegeti .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.04.2012 at 18:12:15.
Reply With Quote