View Single Post
  #19  
Vechi 17.03.2009, 10:41:58
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Post ***

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Dumnezeu este dragoste!
Fara dragoste nu exista Dumnezeu in inima si mintea nimanui!

Pentru mireni

Eu,ca si altii, oameni simpli ca si mine, eu cred ca noi sintem mai expusi relelelor deoarece pentru mireni nu exista - cel putin in trecut - cultur de a studia biblia si legile bisericesti.
Multi dintre mireni gresesc din lipsa de informatie.
Sigur, putem citi biblia, insa este complicata, la nivel de cunostinte reduse ==> nivel de intelegere redus.
Viata pentru mireni este plina de inselaciuni si de ispite, mai multe decit intr-o manastire, deci este mai greu sa te mantuiesti ca mirean, eu cred, este parerea mea personala.
Insa, un mirean, cu multa dorire de rugaciune, are multa iubire pentru Dumnezeu in sufletul si inima sa, aceia, eu cred ca au mari valori spirituale.

Pentru calugari

Eu cred ca pentru ei este mai usor de inteles legea bisericeasca, deoarece o studiaza, in manastire.
Insa viata monahala, cred ca este un mare sacrificiu, cred c este forte nevoioasa, asa incit cred ca nu toti sint chemati sa fie calugari. Insa cine are aceasta chemare, cred ca ar trebui s-o urmeze.
Aici cred ca sacrificiul, si nevointa sint atit de grele, incit nu oricine poate deveni.
Eu admir mult calugarii si calugaritele. Sacrificiile lor, nevointele lor sint putin cunoscute in lumea externa, ei nu se plang aproape niciodata, nu se simt lipsiti... De ce? Simplitatea, postul, rugaciunea multa, perseverenta si dragostea lor pentru Dumnezeu este atit de mare, incat nu le simt lipsa, nu le simt asa cum noi, mirenii o simtim.
Sint plini de duiosie, de iubire si de seninatate.
Iertare!
Vorbesti bine!
O remarca vreau sa fac; sa nu uitam ca si mirenii ca si monahii au acelasi botez, au facut aceleasi lepadari si aceeasi impreunare cu Hristos.
Nu e corect sa sustinem ca monahii mai ..., mai ..., mai ... si noi mirenii mai ..., mai ... , inferiori. Nu sunt deacord.
Calugaria e mod de viata pe care oricare om de pe pamint poate sa si-o doreasca, sa o insuseasca, sa o traiasca.
LA tot ce isi asuma omul, fiecare din noi ( fara voie deplina as spune ca prunci fiind suntem cam inconstienti) la Sf. Botez un monah adaoga inca cele trei Voturi monahale pe care si un om mirean gustind din dulceata duhovniceasca - Dragostea lui Dumnezeu, Smerenia lui Dumnezeu ( frumos spune aici Cuv. Siluan, si despre ce vorbesti si tu) fara conditii le respecta.
De multe ori ma mira faptul ca oamenii mereni sunt anume aceia care e indumnezeiesc pe monahi si tot ei sunt cei care ii ponegresc, ii clevetesc si-i descrediteaza cand ii vad in cadere, cand acestia scalcie in drumul nevointei lor. Ei, monahii sunt si ei oameni care cum a spus unul din ei : " Nu sunt inger ca sa nu pacatuiesc si nu sunt drac ca sa nu pocaiesc!".
Una pentru mine am invatat : ceea ce vedem noi cum traiesc monahii, exterioritatea vietii lor trebuie sa o punem noi in practicta, sa traim noi asa si ne vom numi POATE crestini, iar ei la rindul sau au trairea lor launtrica, lucrarea lor la care nu avem noi acces, in care nu putem patrunde noi pina in momentul cand nu ... .
Iertare!
Reply With Quote