View Single Post
  #29  
Vechi 19.03.2009, 11:25:16
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Question Nu inteleg

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Oameni buni,reveniti-va in fire si traiti-va viata asa cum a lasat-o Dumnezeu pe pamant,nu este nici pe departe atat de usoara cat este de complicata si plina,plina de responsabilitati,fuga...fuga nu reprezinta cea mai inteleapta solutie.Traiti-va iubirea,traiti-va dezamagirea si tot farmecul ce stapaneste numai sufletul rational al unui om.Traiti-va efortul si munca aceasta atat de coplesitoare pentru supravietuire,traiti-va omenia fiindca toate cate vi s-au dat nu sunt intamplatoare si nici indiferente.
...am intalnit odata un preot(arhim.)care,efectiv se ruga de mine sa-i permit a ma saruta,nu mai putea sa se infraneze,nu mai putea sa se resemneze cu aceasta obositoare calcare peste fire...i-am vazut in ochi neputinta si omenia,si nu ispita si dezamagirea de sine,i-am vazut doar trasaturile atat de fine ale unui om,ale unui barbat normal...si nu inger,caci nimeni nu s-a nascut si nu va fi inger pe pamant,nimeni decat copii ,care,in mod paradoxal traiesc instinctiv,nevinovat de instinctiv...oare asta sa-i faca ingeri?
Pina la urma nu am inteles care e nelinestea si strigatul tau spre a ne trezi.
Care este esenta, care este motivul si scopul istorisirei tale cu preotul si sarutul? Ce mesaj aduci tu si ce convingere? Privesti ironat monahismul sau ...?
Explica te rog!
Iertare!
Reply With Quote