Subiect: Madalina Manole
View Single Post
  #7  
Vechi 17.07.2010, 11:35:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@heaven - ai mare dreptate in tot ceea ce spui.

Madalina si alti suferinzi de depresie si necajiti sunt rezultatul acestei lumi nebune, al rautatii oamenilor, ai societatii oribile.
Cand vad cum ii face lumea (in necunostinta de cauza) pe toti egoisti (supremi!!!) si alte cele, dar nimeni nu se vede vinovat pentru rautatea proprie.
Nimeni nu se uita la cel din jur.
Vorba ta heavean, daca ea era de mult suferinda si a mai incercat, cum de n-a tras nimeni un semnal de alarma, cum de nu s-au ocupat medicii, familia de ea. Unde erau prietenii?
Traim intr-o vreme numai a banului si egoismului, dupa usi inchise.
Moare omul singur, ca un caine, in casa, pe strada, undeva, si nu stie nimeni.
Se intampla drame adevarate in case oameni si lumea habr n-are.
A fost un caz aici de o femeie care a avut 9 (noua!!!) sarcini si i-a omorat pe toti copii la nastere. N-a stiut nimeni: nici familie (parinti, surori), nici vecini, nici colegi de serviciu, prin ce a trecut femeia asta, nici macar tatii copiilor. Nimeni nu s-a intrebat: asta tot e gravida, dar unde sunt copiii!
Abia la sfarsit cand au fost anchetati au spus: "ah, pai n-am stiut, n-am vazut!"
Asta cat egoism este?! Sa n-ai habar de cel de langa tine.
La fel este din pacate si in biserica. Nu stie nimeni ce lacrimi poarta omul in suflet. Nici preotul...cu lacrimi in ochi rogi si spui ce probleme ai si ceri ajutor. Nimic. Fiecare abia se poate ajuta pe el insusi si doreste...sa-i fie bine lui insusi.
Cine nu cunoaste suferinta si greutatile vietii, mai bine sa taca.
Nu stiu ce da societatea unuia, dar ce cere...mama-mama.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote