View Single Post
  #15  
Vechi 31.07.2016, 20:01:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tobias Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri , totusi nu am putut niciodata sa inteleg de ce religia sa impartit in mai multe

Am inteles ca nu e nevoie sa imi schimb religia ca sa pot sa ma pocaiesc
Pentru ca de regula asta e tendinta oamenilor, trebuie mereu sa fie un gigel care sa zica ca el are mai multa dreptate decat altul, ca la el este adevarul absolut si nu la celalalt.

Eu sunt de parere ca in viata ajungi sa simti singur unde este adevar si bine si unde nu e. Situatia dubioasa iti amusina, nu trebuie sa iti confirme neaparat cineva. Creatorul ne-a inzestrat cu un skill in inima ca un senzor care te ghideaza: constiinta.
Daca tu te simti bine undeva sau cu ceva si nu te mustra, procedeaza si aplica. In rest, toate parerile noastre care le exprimam intre noi sunt cumva doar pur informative, intr-un mod subiectiv.

Uite, eu iti confirm din punctul meu de vedere: consider ca Ortodoxia este crezul cel mai autentic de acum.
Iti dau si un motiv: pentru ca este parca mai greu ca in alte culte. Aici e cu post, cu stat in picioare la slujba, cu rabdare, cu spovedanie, fara exagerari emotionale, etc.
Dar totusi, ce mi se pare cel mai greu e sa lasi de la tine. Dar pentru ca ce tine de crez este luptat de rational/logic + uneori prezenta orgoliului, acest efort devine dificil si uneori aproape imposibil de realizat.

LE: Apropo, in ultimul timp ma uit la animeuri japoneze. Intr-unul din titluri, am ramas impresionat sa vad ca si in cultura Budista exista o intimplare asemanatoare cu una prezentata in Patericul Egiptean.

So, common facts detected between religions!

Last edited by veilur; 31.07.2016 at 21:16:52.
Reply With Quote