View Single Post
  #544  
Vechi 04.10.2012, 19:09:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ceea ce vreau eu să spun, de fapt, este că rațiunea lui Dumnezeu, adică Logosul, este prezentă în toate cele pe care le-a creat. Materia însăși, în ultimă analiză, se pare că este „nimic”, e lipsită de consistență, particulele subatomice se pare că au doar energie, fără masă, așa cum sunt fotonii (care n-au masă decât în mișcare). Asta face să bănuim (sau să înțelegem) că în ultima ei adâncime materia nu există în sine, fiind o vibrație energetică, din voia și rațiunea dumnezeiască (cam așa ceva spunea Petre Țuțea).
Această rațiune care face bobul de grâu să încolțească și spicul să crească, care face ca toate să existe cu ordine și sens, nu e altceva decât Logosul, Dumnezeu-Cuvântul, prin Care toate s-au făcut.
Nu că El S-ar afla substanțial în cele materiale spun, ci că lumea poartă pecetea rațiunii dumnezeiești și prin ea există, crește, se transformă, devine.
Înțelegând așa, ne dăm seama că Dumnezeu este mult mai aproape de noi decât ne închipuim de obicei, fiindcă toate prin El există și în toate este El.
Eu am scris in mesajul precedent ca in religiile orientale (venite in crestinism prin new-age) materia e o iluzie. In ortodoxie nu e aceasta conceptie.
Din ce e alcatuita materia la nivelul cel mai de jos nu stiu nici oamenii de stiinta. Una din teorii e teoria stringurilor ( e doar o teorie, nu e acceptata ca evoutionismul), care spune ca materia e formata din vibratii. E tot o teorie din imaginatie.