View Single Post
  #550  
Vechi 05.10.2012, 11:18:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
:
vsovivivi
Junior Member


"Tu pari creștin, ortodox, drept, însă jignești și persiflezi Adevărul și susții elucubrațiile științificilor și-i crezi pe ei și ești sigur de ei .. deci nu faci altceva decât să-i iei de buni pe mincinoșii care s-au crezut mari, iar pe noi care ți-am demon-strat absurdul tuturor teoriilor acelora ne consideri proști și retardați și creduli și nebuni și medievali."
Daca am jignit (si mai ales Adevarul) arata ca am jignit, dar daca nu atunci de ce ma lovesti (virtual)?

Daca ati fi demonstrat stiintific ceva atunci nu ar mai fi fost nevoie de atitudinea aceata violenta (injurii, calomnii...) a voastra fata de mine.

Daca paradigma stiintifca contemporana (teoria relativitatii, mecanica cuantica, genetica...) ar fi absurta (asa cum "demon-strati" voi) atunci voi insiva nu v-ati mai putea manifesta in acest mod "virtual", caci intreaga tehnologie contemporana (concret: dispozitive electronice, GPS...) este bazata pe paradigma stiintifica actuala...


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu batjocura și cu ironia nu convingi pe nimeni ci te înșeli mai tare pe tine însuți și te și mulțumești cu înălțarea măririi minciunii părerii tale că tu nu știi dar lauzi părerile altora
Daca am batjocorit arata unde am batjocorit, daca nu de ce ma lovesti virtual...

Daca nu as intelege cele despre care vorbesc as tacea... insa studiez si incerc sa inteleg din ce in ce mai bine, ajutat de harul lui Dumnezeu spre mantuirea mea spre slava lui Dumnezeu si a Sfintei Sale Biserici... in detrimentul ignorantei, al mortii duhovnicesti...

Afirmatiile mele se bazeaza pe intelegere si ofer referinte concrete: Sfantul Luca al Crimeii, Pr. Prof. Nikolaos Matsoukas, Pr. Ioan Ica Sr... si lista ar putea continua.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare nu ți-ai dat seama că și noi am făcut facultăți și suntem la curent cu tot ce susțin oamenii de ''știință''?
Noi facem facultatile sau ele ne fac pe noi?

Cel ce cunoaste stiinta si o intelege vorbeste adecvat.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
P.S. Nu voi raspunde injuriilor cu injurii, nici calomniilor cu calomnii... "prietenii stiu de ce".
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";