Subiect: I'm back!
View Single Post
  #27  
Vechi 07.03.2016, 12:43:28
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai e? Sau gata?
Mai este destul, de mult. Pilda asta e pentru cei ce nu se plictisesc prea repede și prea ușor atunci cînd e vorba de aplicarea corectă a tîlcului ce rezultă din pilde.

Carmen135@
''nu stiu daca e bine..dar pe mine m ai facut sa rad cu povestirea aceasta. :D ''

Aș putea oare trage concluzia că ai reușit să rîzi de expunerea ostentativă a rugăciunii de mulțumire a fariseului? Vameșul păstra o oarecare taină stînd în Templu undeva mai retras astfel că era greu de remarcat. Iată însă că fariseul avea o privire ageră ca de erete încît l-a observat și l-a folosit în rugăciune. Din nefericire pentru el, problema lui este că l-a folosit ca rău înaintea Domnului în timp ce pe sine se dădea ca exemplu bun. Cum se putea el oare îndrepta prin rugăciune dacă se socotea și se închipui și se credea drept? Așa că mai îndreptat s-a coborît de la Templu vameșul. Pentru că''Milă voiesc și nu jertfe așa că duceți-vă de învățați că n-am venit să chem drepții la pocăință ci pe colectorii de taxe și impozite, pe tîlhari și pe desfrînate'')

@Trimisule hai să iți spun un banc.

'Cristiano Ronaldo : "Am fost trimis de Dumnezeu sa le arăt oamenilor cum se joacă fotbal!"
Messi: "Îmi pare rău, nu am trimis pe nimeni!"*'

Continuare la banc:
Pele: Te lauzi Lionele sau ai uitat că de la Maradona ai învățat cum să te descurci în teren?
Gert Muller: Voi cu aplauzele, noi cu trofeele.

@CristianR
Vsovi, bine-ai revenit. Totuși, cine te-a trimis?
Dacă îl recunoști în mine pe acel vsovi de care ați tot amintit, nu pot decît să mă bucur... pentru că îmi dau seama cam ce scria și în cine și în ce credea.

Continuare la Pildă:

Vameșul s-a dus la Templu să se roage și apoi în timp ce se cobora spre casă s-a întîlnit cu băiatul fariseului care l-a întrebat cît este ceasul.
I-a răspuns așa: Cam.... gîndindu-se bine... cam cît un, cît o, cam cît dai pe el?
Băiatul i-a răspuns: Mă iertați, voiam doar să știu cît mai e pînă la ora 2... Trebuie să mă întâlnesc cu cineva... și scoase pachetul de țigări și da să aprindă o țigară. Vameșul i-a răspuns atunci uitîndu-se blajin la el: Păi atunci cam 3-4 fumuri, adică pardon, voiam să spun țigări.Și continuă, ai și pentru mine o țigară?
Băiatul politicos îi întinse pachetul și vameșul luă o țigară și plecă.
Apoi, după 100 de pași, o strînse în mînă și o aruncă la primul coș de gunoi.

Dumnezeu aflînd de fapta Vameșului cea bună a dăruit Fariseului trecut la cele veșnice să vadă fapta fiului său... sperînd că fariseul se va bucura... însă acesta s-a întristat mai tare și a continuat să se roage spunînd:

Mulțumesc Doamne că m-ai îndreptățit și acum văd prea bine de la cine s-a molipsit fiul meu de a ajuns să fumeze și să nu se urce la Templu în ziua de odihnă.

Un îngeraș trimis de Dumnezeu l-a întrebat:
-de la cine crezi că s-a inspirat?
-Păi nu se vede că vameșul mă ura de moarte pe cînd eram între oameni și acum după ce am murit în accident din vina lui iată că se răzbună pe singurul meu fiu?
-Îngerul întristat a plecat dar nu mai înainte de ai spune: Fiul tău se va lăsa de fumat după ce se va întâlni a doua oară în același loc cu acel vameș.
-Fariseul mirat se bucură foarte și spuse:'Mulțumesc Doamne că mi-ai ascultat rugăciunea.'

End of story
Reply With Quote