View Single Post
  #24  
Vechi 26.05.2023, 21:03:23
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vina e a părinților (...) care chinuie copiii la școli cu predare în limba germană, unii ajung drogați sau ca vai de ei, nu e o garanție că vor avea succes în viață toți care fac germană intensiv.
(...)
Evident că sînt chinuiți copiii în astfel de școli. Mai nou, am auzit că au apărut și grădinițe, că nenorocirea trebuie să înceapă de la vîrste cât mai fragede. Și când te gândești că pentru ca românii să aibă învățămînt în limba lor, română, au fost suferințe inimaginabile de-a lungul a veacuri, nu doar decenii, câți au murit în războaie, inclusiv mondiale, câți au suferit persecuții și au înfundat pușcăriile austro-ungare doar pentru curajul de a răspândi anumite idei.

Apropo, vezi că acolo nu este vorba despre germană intensiv. Și eu am făcut engleză la școală, inclusiv liceu, vreo 2-3 ore pe săptămână și am putut să învăț foarte mult. Acolo este vorba despre obligarea copiilor să învețe în limba germană. Păi eu știam engleză la nivel avansat doar cu orele pe care le făceam la acea materie; nu aveam nevoie să învăț în limba engleză, și puteam să mă duc în Anglia și, cu puțină adaptare, mă puteam descurca.

Chestia este foarte gravă și trebuie văzut dacă FDGR organizează acele școli sau clase, pentru că este extraordinar de grav faptul că liderii minorității germane din România au putut să ducă lucrurile într-o astfel de direcție. Bineînțeles că și complicitatea „liderilor” români este foarte gravă, spre exemplu PSD are sediul la Sibiu chiar peste drum de liceul Brukental, și inclusiv a conducerii Episcopiei Sibiului în frunte cu „sfîntul părinte” Streza.

Last edited by David_1859; 26.05.2023 at 21:06:02.
Reply With Quote