View Single Post
  #25  
Vechi 26.05.2023, 22:50:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Evident că sînt chinuiți copiii în astfel de școli. Mai nou, am auzit că au apărut și grădinițe, că nenorocirea trebuie să înceapă de la vîrste cât mai fragede. Și când te gândești că pentru ca românii să aibă învățămînt în limba lor, română, au fost suferințe inimaginabile de-a lungul a veacuri, nu doar decenii, câți au murit în războaie, inclusiv mondiale, câți au suferit persecuții și au înfundat pușcăriile austro-ungare doar pentru curajul de a răspândi anumite idei.
Eu mă gândesc că fantasmele cu germanismul au fost ridicate la rang de artă de fanfaronii din PNL, care l-au trădat pe Cuza ca să-l ungă domn pe Hohenzollern, rezultatul e că în prima parte a primului război mondial armata română a fost măcelărită , a fost slab înarmată cu arme rămase de la războiul de independență de la 1877 moșteniri rămase de la Cuza.

Mă uitam la pierderile armatei române în jur de 500.000
https://ro.wikipedia.org/wiki/Partic...83zboi_Mondial

Enorm, în condițiile în care te bați pe tren propriu, trecătorile din Carpați subțiază armatele mari și e regula 5 ocupanți la 2 apărători morți sau schilodiți, ignarii din PNL și Hohenzollern ne-au lăsat un dezastru prin neglijența de a înzestra și pregăti armata.

Dacă era Cuza șef de stat sunt convins că altfel stăteau lucrurile.

Tot ignarul de Orban și alții l-au uns pe Iohannis candidat la prezidențiale în 2014 așa ca un arc peste timp al trădării penele.

PSD a contribuit la mitul Iohannis când a pompat investiții către Sibiu pt capitală culturală europeană, votanții din Sibiu or fi crezut că bunăstarea vine din Germania că au adus-o cu trenul FDGR.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.05.2023 at 02:29:57.
Reply With Quote