View Single Post
  #17  
Vechi 31.07.2009, 11:29:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Potrivit canoanelor, in zilele de luni, miercuri si vineri din acest post trebuie sa manacam mancare uscata (negatita), iar marti si joi fara untdelemn si vin. Numai sambata si duminica avem dezlegare la untdelemn si vin. Peste nu se mananca decat la Schimbarea la Fata.
Chiar de canoane care sa zica sa nu mananci mancare gatita pana acum nu am auzit.
Asa nu am avea voie sa mancam paine ca doar e gatita.
Pai Sfantul Antonie cel Mare de era mare postitor manca numai paine.
(paine uscata adica pesmet).
Exista Sfintele Sinoade Ecumenice si Sfintele canoane de acolo si alte nu stiu cate sinoade locale.
Tipicul cel mare este pentru calugari.
Mai apoi nu era mancare negatita ci mancare uscata in care se include si painea.
Al doilea nu stiu cum e mai de folos duhovnicesc sa mananci curmale si smochine care sunt mancare uscata sau sa mananci niste cartofi fierti cu paine si diferenta de bani care o ai pe banii dati pe curmale si smochine sa ii dai la saraci.
Postul nu se tine considerand mancarile rele ca si carnea si vinul sunt foarte bune si uleiul ci considerandu-se credinciosul nevrednic de acest binecuvantari ale lui Dumnezeu.
Bolnavii,batrani de peste 80 de ani,copii sunt scutiti de post.
Cine face munci grele fizice poate sa manance cu ulei a se vedea la parintele Cleopa.
Postul se tine pentru omorarea pacatelor iar nu pentru omorarea trupului care e foarte bun si e dat de preabunul Dumnezeu.
Cine tine post considerand carnea si vinul si uleiul rele in loc de a se considera pe el pacatos si nevrednic de aceste binecuvantari ale lui Dumnezeu in loc de folos duhovnicesc se alege cu paguba si se desparte de Dumnezeu prin aceasta gandire adica cade sub anatema.
http://www.dervent.ro/dictionar.php?...gbWFyZQ==&dL=T
"tipicul cel mare— colecție de reguli monahale atribuite Sf. Sava (sec. V-VI), organizatorul vieții monahale palestiniene și întemeietorul mănăstirii Sf. Sava, de lângă Ierusalim."
(dupa tipicul cel mare in postul adomirii Maicii Domnului lunea,miercurea si vinerea se mananca dupa ora 15 mancare uscata - paine fructe uscate si nu stiu ce se mai include aci,joi si marti legume fierte iar sambata si duminica si cu vin si cu ulei.)

Last edited by mihailt; 31.07.2009 at 12:37:29.
Reply With Quote