View Single Post
  #5  
Vechi 20.02.2012, 21:02:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Eu am incercat sa scot in evidenta nu caderea, ci tanguirea sa de dupa cadere…

Ce chin trebuie sa fi simtit cand s-a departat de Dumnezeu, pricina a neascultarii sale! Sa se desfateze de iubirea Domnului si s-o piarda.
Noi, cei de care se milostiveste Domnul si ne mai daruieste, dupa masura noastra, cate o raza de lumina, cand ne vedem dinou in intuneric cuprinde iar nelinistea, tristetea sufletul nostru. Dar el? El, ce s-a desfatat cu totul in lumina? Cat chin trebuie sa fi simtit! Cata durere si cat suspin o fi fost atunci in sufletul lui?
Personal , am inteles perfect mesajul tau , si tocmai de aceea am accentuat cele postate , si pe care le-am scris din metrou . Adam are mare vina , mai ales ca l-a cunoscut direct pe Dumnezeu , a cunoscut frumusetea Raiului , nu a auzit de el . Regretul lui a fost imens ,dar si gresala pe masura , o gresala capitala pe care noi o purtam de atata timp in noi , prin felul nostru , prin comportamentul nostru , prin tot raul pe care-l facem inaintea lui Dumnezeu . N-am invatat aproape nimic , am ramas niste Adami mult mai rai si mai vicleni . De ce , nu stiu exact , dar asta-i realitatea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote