View Single Post
  #147  
Vechi 25.08.2015, 08:56:56
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Te-am mai rugat și cu alte prilejuri să ne lămurești ce e cu termenu ăsta - esență... Ce e aia domnule, de tot faci trimitere la ea mai ceva ca la Dumnezeu?
Să nu-mi zici că e ceea ce rămâne neschimbat la un fenomen, că intri în contradicție cu teoria ta hilară despre ... schimbarea fenomenelor! (nu bre, fenomenele nu se schimbă, ci se petrec, se întâmplă, se înlănțuie, se supun unor legi etc.)
Să nu-mi zici că e nota comună a unor indivizi dintr-o clasă, că dai în alte comedii care ți se întorc împotrivă.
Ia zi, de unde ai auzit tu de cuvântu ăsta pompos și găunos numit "esență"? Sună frumos, nu? Zăngăne bine, așa-i? Te face să te simți dăștept, oare? Te face telectual, bre? Te simți cu el în rându lumii culte?
Io cred că mai mult ca orice, te scutește să mai gândești - asta-i singura lui virtute!...:)) Ai putea, dacă tot vrei să iei o pauză când obosești cu cugetatu, să zici mai simplu, românește: ăăăăă...... Sau după plac: îîî..... Asta, cel puțin, relaxează musculatura laringelui, elimină tensiunile psihice și smerește cugetarea.
Cezar,

a cunoaste "esenta" fenomenelor este esential pentru stabilirea adevarului cu privire la modul lor de existenta.

Preluare din dex:

Esenta = "Ceea ce exprimă principalul și stabilul din obiecte și din fenomene, natura lor internă, ascunsă, latura lor care nu este dată sau perceptibilă nemijlocit; ceea ce poate fi cunoscut numai trecând de forma exterioară a lucrurilor, pătrunzând în adâncul lor cu ajutorul gândirii."

Esenta fenomenelor poate fi identificata doar prin apel la metoda cognitiva apofatica.


-------
Exprimand afirmativ, esenta tuturor fenomenelor (oricat de solide sau eterate ar fi) este asemenea unui gol.

Exprimand negativ, fenomenele sunt lipsite de o esenta proprie lor, intrinseca.
-----


Acesta poate fi identificat printr-o contemplatie corecta, bazata pe mai multe forme de rationament.

In mod obisnuit, fenomenele par a avea o putere existentiala proprie.

De exemplu, o vedeta, o personalitate publica pare a fi "mai existenta" decat un om al strazii sau o furnica.

Perceptia noastra nu este uniforma pentru ca nu sesizeaza natura lor fundamentala.


In pateric sunt exemple in care unii calugari dau importanta mai mare unor personalitati religioase decat unor cersetori - aspect sanctionat de Hristos.

Pentru cineva care percepe esenta fenomenelor toate apar existential egale, fundamental unite, impartasind un spatiu comun.
__________________

Reply With Quote