View Single Post
  #37  
Vechi 21.09.2015, 15:59:42
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru asta exista terapie, terapeut.
Nu au poate foarte multa vointa, dar cu cat mai au trebuie sa coopereze.
Daca nu coopereaza, evident nu indreptare cauta.
Probabil.Nu sunt in pielea nimanui sa fiu sigura.Poate depinde si de boala.Nu te contrazic.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde ce fel de ajutor cer.
Daca zice cineva "da-mi 10 lei pentru tigari ca nu pot sa ma las de fumat" ii dai?
Normal ca nu.Ma refeream la alt fel de ajutor.Atunci cand vezi ca cineva se zbate sa iasa la suprafata si nu reuseste, si chiar spune ca nu mai poate.Nu neaparat ce ajutor sa ii dau, personal.Ci cum poate fi ajutat un astfel de om, de catre oricine.Daca se poate.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricat de paradoxal ar parea, nu toti bolnavii vor sa se vindece.
Adica da, nu i-ar deranja sa se intample ceva miraculos, sa fie sanatosi si sa-si reia stilul de viata vicios care i-a dus acolo.
Dar sa faca un efort, sa renunte la ceea ce i-a dus acolo, sa tina un regim, post, asta NU.
Prefera sa moara desi nu e garantat ca atunci cand lucrul asta devine o certitudine se vor impaca cu aceasta alegere.
Din pacate am vazut si eu destule cazuri.Oare care o fi cauza?

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Pai nu in duhovnic trebuie sa te increzi expres ci in Hristos.
Duhovnicul nu-ti poate cere nimic iesit din comun pentru care e nevoie de o incredere deosebita.
Daca ii cere sa faca un canon de rugaciune si sa lase niste obiceiuri urate, are nevoie de incredere sa stie ca lucrurile astea vor ajuta?
Nu a inteles nimeni ce am vrut sa spun.Personal, cred ca parintele duhovnic ne sfatuieste chiar mai bine decat parintele biologic.Ce vroiam sa spun, cand ma refeream la incredere, e ca sunt oameni cu increderea in orice si oricine, facuta praf din cauza suferintelor din copilarie.Si le e mult mai greu sa se apropie, sa simta cu inima apropierea de credinta.Tocmai asta era una dintre intrebari: poate un om obisnuit sa aprinda scanteia credintei in sufletul aproapelui sau suferind?Raspunsul pe care l-am aflat e : nu.Doar Dumnezeu poate asta, care lucreaza prin noi.Deci, pana la urma tot ce putem face e sa fie comportamentul nostru asa cum trebuie- si in fapte(crestinesti), nu numai in cuvinte pompoase- sa ne punem speranta in Dumnezeu si asa probabil si ceilalti au mai multe sanse.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca provin din familie si omul inca sta cu familia, e dezastru.
De acord.Vai de bietii oameni care trec prin asta!

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, nu te astepta, cum a spus si Ioan Cezar, sa aiba cineva aici o solutie magica cu care la randul tau sa faci minuni.
Nici nu ma asteptam si nu cautam asta.Din pacate domnul Ioan Cezar a inteles cu totul altceva.E si din cauza grabei cu care scriu, dar asta e.

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca nu e un caz foarte dificil si de risc, ce poate face un om pentru alt om este sa-i tina cat mai mult companie, sa-l incurajeze cat mai des, etc.
Dar asta e doar o parte a unei strategii mult mai ample si nu lipsita de riscuri care nu sunt vizibile imediat.
Inclusiv riscul de a face mai mult rau decat bine.

Daca faci lucrul asta pentru o persoana de sex opus, riscurile se dubleaza chiar.
M-am gandit si eu la un moment dat.

Last edited by alex190; 21.09.2015 at 16:02:06.
Reply With Quote