View Single Post
  #13  
Vechi 09.10.2017, 23:09:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cunosc vreo cîČ›iva oameni care după întîlnirea din Creta au considerat că trebuie să se desprindă de Biserica Ortodoxă, considerînd că doar ei sînt adevăraČ›ii ortodocČ™i. Printre ei sînt Č™i preoČ›i, foČ™ti călugări. Se întălnesc în diverse locuri pentru a se ruga împreună.

Ce aČ™ putea să fac să-i conving să se întoarcă la ceea ce au fost înainte de a alege drumul ăsta? Vorbesc despre oameni foarte credincioČ™i, serioČ™i, dar care au fost tentaČ›i de duhovnici ca împreună cu ei să se desprindă de BOR ca să devină ”mărturisitori”. Au lăsat tot în urmă: serviciu, casă, părinČ›i... ca să înceapă o altfel de viaČ›ă, în altă localitate.
Ma intreb duhovnici astia sfatuitori, ei ce au facut s-au desprins de Biserica?

Eu le-as zice "Ceata somnorosilor" sau "Ceata ratacitilor".Eu m-as uita la ce au facut acesti duhovnici in jurul lor.Au creat o comunitate?... Au creat incredere?...Ca e usor sa "construiesti"rebeliuni,desprinderi,fractiuni. Toata Societatea(lumea) are o tendinta centrifuga ,nimeni nu mai asculta de nimeni.

Mai greu e sa construiesti ,sa fii un model.Sa dai incredere celor din jur.Sa faci o comunitate reala atunci cand in jur retelele sociale se diminueaza.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieşit pe uşa care mă purta spre libertate, am ştiut că dacă nu las ura şi amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€"ť.-Nelson Mandela
Reply With Quote