View Single Post
  #15  
Vechi 10.10.2017, 11:14:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Abia în septembrie 2017 i-ai descoperit ? Titlul e pus în batjocură sau îi ia peste picior, „gruparea mărturisitorilor”, nici nu cred că se pun de acord pe toate subiectele cei care sunt împotriva Sinodului din Creta să-i faci o grupare, sau folosești „grupare” doar pentru cei pe care-i ai în vedere ?
Abia acum am deschis topicul. Cum trebuia să fie titlul de fapt?

Citat:
Da, tema clasică „sectanții” care se mută din localitate și-și părăsesc serviciul ca să se desprindă de B.O.R., pe asta cu rugăciunea în diferite lăcașuri am auzit-o, asta cu părăsitul familiei și al serviciului încă nu, că nimeni nu trăiește cu aer.
În rest și aspiranții la călugărie își părăsesc familia și serviciul.
Alt oraș, alt job mult mai prost, cei doi nu mai locuiesc împreună deși țin legătura.

Citat:
Nu mai bine îi lași în plata Domnului atunci, că e cel mai convenabil să-L lași pe Dumnezeu să se pronunțe în privința lor, nu să-i judeci tu pe forumuri?
Ei deja își asumă duhovnicește ce fac, tu discuți despre ce fac ei și mai faci și un telefon fără fir.
Nu știu, crezi tu că e mai bine? Puțină critică nu strică, că de judecat o să fim cu toții la sfîrșit.

Citat:
Păi e și logic faptul că preoții de mir sunt mai prinși în chingile lumii, unii fac orice de frică să nu-și piardă venitul pentru că în afară de slujbe religioase nu se descurcă în economie și mai au și copii, în cazul ăsta familia lor devine un vehicul de șantaj.
Călugării nu sunt așa șantajabili, doar dacă urmăresc funcții și distincții bisericești.
Tu ai renunța la misiunea de preot ”prins în chingile lumii” dacă ai avea o soție bolnavă și patru copii? Așa, că a fost o adunare în Creta și pentru că alții s-au decis să nu mai facă ascultare de episcop?

Citat:
Mă miră afirmația asta, nu știai că încă din vechiul regulament B.O.R. ante-Creta episcopul poate da dispensă la căsătorie cu neoprotestanți și catolici ?
Dacă vrei îți aduc și articolul din regulament, condiția în unele cazuri ar fi fost să fie botezați copiii ortodox, numai că nu mai scrie ce se-ntâmplă dacă totuși copii nu devin ortodocși, vezi asta înseamnă o Sfântă Taină coborâtă marginal la nivel de contract uman.
Chiar te rog, vino cu referința. Aia cu neoprotestanții în special.

Citat:
E clar că ereziile avansează fulminant pe măsură ce nu mai există rezistență, câtă vreme există rezistență e complicat pentru că trebuie date explicații, tipărite broșuri, făcute depuneri din treaptă și preluate lăcașuri, e greu când trebuie coborât din jilț ca să se explice „prostimii”, mai trebuie să moară niște generații.
”Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote