View Single Post
  #7  
Vechi 14.04.2008, 15:27:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
PS pt vsovi: Nu cred si nu voi crede vreodata ca ar zice Hristos "daca nu voi reusi"... Nu exista "daca" la Domnul, nici "nu voi reusi".
E prea umana aceasta cugetare, e o proiectie a umanitatii.
In Ghetemani nu s-a luptat umanitatea cu Dumnezeirea in Hristos ci s-a aratat omul din Fiul lui Dumnezeu, ca toti cei care aud si afla despre El sa stie ca a fost SI om si ca a fost mereu purtator al crucii, pentru noi si pentru a noastra mantuire.
Draga Leinarius, multzumesc pentru completari shi corecturi ca intradevar nu e vorba de venerare a sfintzenie adica venerare mincinoasa ca pe o sfanta dar vroiam sa subliniez viatza curata in sfintzenie shi duhovnicie pe care trebuie sa o duca familishtii, deci nu era vorba in a se autoconsidera sfintzishori sau o falsa smerita cugetare sau comportament greshit ci asha cum ai corectat dumneata, sa fie ca shi madulare ale lui Hristos, slujind unul altuia intr-o relatzie de sora shi frate, dar vroiam sa subliniez ca nu un frate doar dupa trup ci dupa Duh....

Iar daca din cauza mea ai cazut in necredintza shi te-ai shi jurat parca, atunci imi cer profunda iertare ca precis din cauza mea ai patzit-o, dar cu adevarat Domnul graieshte asha shi nu te mint eu, ci de la cel rau tzi-a venit sa vorbeshti asha ca sa te pierzi pe tine prin mine de la Hristos.... Sa nu fie frate, ca doar Domnul cand spune DACA nu vorbeshte despre El singur ci despre El shi om ca omul nu se lasa ca sa biruiasca Hristos patima omului deci de aceea spune acel daca nu ca nu este Atotputernic ci fiindca il respecta pe om..... fiindca Hristos nu calca voia shi libertatea omului ca sa-l oblige cu sila shi sa-l chinuiasca ci doar il cheama cu blandetze sa urmeze Duhul Lui cel Bun care il va povatzui pe om la pamantul dreptaztzii cum spune Psalmul....???:(:(

Dar indoiala ta ma intristeaza cu atat mai mult cu cat din mandrie te stradui sa nu mai crezi nici pe viitor dar din pacate pentru tine shi vorbele tale necumpatate citeshte mai bine ca este chiar Cuvantul Lui Dumnezeu.... dar ferice de cel care il primeshte ca sa-l Pazeasca shi sa-l asculte... cum scrie shi la Apocalipsa.... :)
Reply With Quote