View Single Post
  #10  
Vechi 14.04.2008, 19:08:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Leinarius, multzumesc pentru cuvintele tale... dar nu te grabi caci vei afla despre Hristos shi Cuvantul Lui Dumnezeu de la sfarshitul veacurilor...

BogdanF nu exista zile pentru pacat, cum ar fi martzea shi joia, ci doar zile cand se posteshte cum sunt Miercuri shi Vineri dar shi Luni daca eshti mai induhovnicit... cand nu e voie nu numai impreunarea ci shi restul pacatelor ca lacomia, rautatea sau lenea.... ca sa te potzi intarii impotriva mancarii, neascultarii shi desfranarii adica sa te pazeshti de la oprirea sau incetinirea ritmului desavarshirii, cazand in poticneli, in pietre de poticnire, in ochi dreptzi dar defapt nedreptzi ci strambi shi cu dragoste fatzarnica...

dar este ingaduit sa te impreunezi cu sotzia mai degraba decat sa cazi in malahienism sau in adulter care sunt pacate mai mari...asta daca nu reusheshti sa ai o casatorie duhovniceasca cu sotzia ta traind ca frate shi sora nu dupa trup ci dupa Duh...

dar era vorba de dinainte de casatorie... shi atunci e perioada foarte nefasta ca de foarte mic, de la gradinitza apar aceste relatzii .... daca nu chiar din familie in perioada de gravidie sau in primii 3 ani cand femeia ar trebui sa stea departe de barbat shi 40 de zile sau 80 sa se considere spurcata shi sa stea departe de Biserica shi sa-shi faca moliftele de curatzire respectand perioadele... deci relatziile sexuale spurcate shi nelegiferate, necununate apar de foarte mici shi nu sunt ingaduite.... asha cum spune Cuvantul Lui Dumnezeu....

CLD:"... E momentul sa traiesti cu sotia ta ca si cu o sora, ca e sfarsitul si nu mai ai loc daca nu faci asa"

"... Eu am pus o bara între femeie si barbat, dar zic: decat sa huleasca, mai bine sa ramana cum vor ei. Si mai bine este sa iasa de la Mine, sa nu mai huleasca. Cu forta nu se va face planul Meu. Fara credinta nu se va face planul Meu. Cine vrea si cine are dreptate si crede cu adevarat, cu aceia se va face planul Meu. Cine nu vrea si nu are credinta, sa se dea la o parte si sa nu mai încurce.

... Daca nu voi reusi, va voi da focului de veci pe toti acei ce Mi-ati adus Mie stricaciune."

deci trebuie dragoste nefatzarnica shi credintza shi curatzenie caci altfel iata ca Domnul se pare ca eshueaza in planul sau shi biruie satana pe om... shi ne spune ce va face cu cei cu care va eshua... ii va da focului asha cum au fost datzi apelor shi va curatzi pamantul de tot pacatul... ???:(:(
Reply With Quote