View Single Post
  #8  
Vechi 16.05.2007, 16:27:59
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Vizavi de articolul cu Pr Iustin. Daca ati fi inteles si ceea ce spune parintele, ati fi avut o alta atitudine. Unii insa continua sa aibe vise apocaliptice. Parintele ne pune in garda si ne spune foarte clar sa fim atenti si ca multe lucruri depind de noi. Nimic din ce spune parintele nu indeamna la fundamentalism, la ura fata de altii, la dispret fata de cei de alte credinte sau de cei mai slabi. Si il aminteste pe Pr Paisie Aghioritul. Va recomand sa cititi cartile parintelui Paisie Aghioritul si sa vedeti cat de departe sunt multi dintre noi de acel duh care vibreaza in cuvintele sale. Cartile sale m-au format in mare masura.

Sa nu ne inselam, crezand ca daca detinem adevarul, suntem si in adevar. Ne place sa ne mintim. Daca nu reusim sa pastram echilbrul intre iubire si adevar suntem pe nicaieri. Nimic nu ne mai foloseste.

Eu sunt ortodox si asta voi fi mereu, insa niciodata un fundamentalist, un exclusivist si un dispretuitor de oameni. Inidiferent de cum sunt altii, ei tot copiii lui Dumnezeu raman! Daca am sti asta, am cunoaste si un strop din durerea lui Dumnezeu.....
Reply With Quote