View Single Post
  #24  
Vechi 25.06.2011, 13:03:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Vreau sa dau curs unor intrebari, " cu voce tare", referitor la ideea de mai sus (nu la postarea domnului Zaharia, caruia ii multumesc pentru ca imi da ocazia sa inteleg acest aspect, daca binevoiste sa ma lamureasca careva...).

In contextul ideii de mai sus, ma intreb ce inseamna atunci "oita ratacita"? Ma intreb de ce Dumnezeu iubeste mai mult oitele ce se intorc la turma decat pe cele care niciodata n-au parasit-o?

Cum pot sa-i spun unui om care nu este ortodox, aflat in necaz, ceva de genul " du-te si te boteaza ortodox, spovedeste-te, impartaseste-te si stai in legatura cu biserica tot timpul, si APOI ma rog si eu pentru tine!!" ???Adica ii dau eu canon, il conditionez ca sa ma rog pentru el? Eu una nu pot face asa ceva..
Din cate stiu eu doar la Sfanta Liturghie nu se pot trece pe pomelnic cei ce nu sunt botezati ortodox, dar am inteles ca si cei ce au pacate mai mari, adica sunt atei, sau nu sunt cununati, au vicii mai mari, etc. Pentru ca Sfanta Liturghie e o slujba mai speciala, ca un fel de impartasire.
In schimb acestia se pot da la Maslu, la Acatiste, etc. Si desigur, ne putem ruga pentru ei (nu stiu exact cum e cu rugaciunea pentru cei nebotezati ortodox, aici trebuie intrebat un preot sau mai multi preoti, dar cred ca noi personal ne putem ruga pentru ei).