View Single Post
  #1568  
Vechi 15.04.2019, 07:20:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce spui tu seamănă isbitor cu ideea șarpului: ...''Nu, nu veți muri dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din pomul cunoștiinței vi se vor deschide ochii și veți fii ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul'' (citat din scripturi reținut pe undeva prin memorie)

Deci ce spui tu seamănă cu siguranța insuflată de șarpe care crezând că orice ar face îi rămâne Duhul Sfânt și viața veșnică păcălindu-l și pe om cu siguranța minciunii lui ...

Crede-mă că e fals căci Domnul poate să-ți dea binecuvântarea dar o poate și retrage ...

Deci dă-mi voie să nu mă las sedus în ispită de ''bucuria'' ideii ieșite din răstălmăcirea scripturii că cică toți avem pe Duhul Sfânt...

Deci ''vestea'' ta pare bună dar e o ispită din păcate.

Te rog deci să nu răstălmăcești scripturile și scrierile sf. Ap. Paveli...'
Deschide ochii si citeste cu atentie, nu cu inchipuirea ca ar scrie cum vrei tu.
Tu contrazici Scriptura, nu pe mine. Scriptura nu ispiteste pe nimeni.

19. Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?(1Cor6,19)

Duhul Sfant este in toti cei care s-au botezat.
Daca ei pacatuiesc Duhul Sfant nu se ia de la ei, caci daca asa ar fi, dupa spovada ar trebui sa fie botezati din nou, dar prin spovada si impartasire ei sunt reabilitati.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote