View Single Post
  #837  
Vechi 05.05.2011, 09:12:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Daca Biblia este un indicator catre adevar, inseamna ca tot ce scrie este valabil. Dar fii atenta, tot ce scrie in Biblie este de natura interioara. In orice perioada a timpului, Biblia va avea dreptate, si cu cat constiinta urca mai sus, cu atat Biblia e inteleasa mai bine.
Cu vine asta? Adica, atunci cand esti mic si nestiutor intelegi din Biblie ca Hristos e calea, iar mai apoi, dupa ce te-ai inteleptit intelegi din aceeasi fraza ca tu esti calea? Cuvintele scrise acolo sunt sau nu adevarate luate ca atare?

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ghideaza-te dupa ea prin interiorul tau, transformandu-te.
Repet, adevarul exista in interior. Sa nu va fie frica sa va uitati in interiorul vostru, chiar daca e dureros este Adevarul.
Luati-o usurel. Nu aveti nici o dovada ca eu m-as ghida dupa exterior. Ma ghidez dupa Dumnezeu. Iar Dumnezeu poate fi in exterior [Biblie, oameni ] sau in interior, prin Duhul Sfant, daca e lasat sa intre. In interior poate fi Dumnezeu sau satan; nu te poti ghida intotdeauna dupa interior. Dar daca alegi sa-L ai pe Hristos in tine, iti poti urma interiorul. Adevarul este in interior numai daca este lasat sa intre. Adevarul este o Persoana.
Iar exteriorul nu mi se pare deloc extraordinar de frumos; cu exceptia ocaziilor cand Dumnezeu din interiorul cuiva se manifesta in exterior.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote