View Single Post
  #350  
Vechi 26.08.2016, 09:40:50
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Se spune ca asa cum in samburele de mar exista toate resursele necesare acestuia pentru a deveni copac roditor, tot asa se naste si omul cu tot ce-i trebuie pentru a deveni ceea ce Dumnezeu a ales sa faca cu el.

La copil vine familia cu contributia sa, scoala cu a ei, societatea isi aduce si ea aportul, dar pana la urma tot el insusi isi face propriile alegeri. In lumea asta sunt copii supereducati care sufera si platesc prin inchisori si sunt copii din medii defavorizate care ajung oameni cu merite deosebite.

Cred ca acea educatie pentru sanatate de care se tem unii, ar putea suplini lipsa educatiei de acasa in familiile unde aceasta nu exista, sau ar putea suplimenta educatia de acasa daca este cazul, sau intr-o familie responsabila parintele poate citi acele lectii impreuna cu copilul si ii poate sublinia aspectele pe care le considera exagerate sau ii poate completa temele pe care le considera lacunare sau tratate superficial. Nu vad nimic rau in educatie, indiferent de subiect.
Cat despre reteta cuiva care a descris mai sus un model exemplar de educatie, eu nu ma pot pronunta din simplul motiv ca ma depaseste. Recunosc ca nu fac poate nici intr-o luna ceea ce s-a recomandat unui copil sa faca zilnic. Si totusi, Dumnezeu ma iubeste, iar asta e o certitudine.
Intr-o alta postare de mai sus am citit ca un baiat care a trait intre femei a devenit homo. Sunt baieti care cresc in medii foarte masculine si tot homo sunt, fiindca asa sunt ei. Unii sunt atat de bulversati de chemarea interioara, incat isi cauta refugiul in mediul religios, cu speranta ca le va trece. In fine, nu-s foarte in tema si consider ca din simpla mea cultura generala, nu pot trage concluzii. Stiu doar ca daca as avea un asemenea copil, as continua s-l iubesc.

Ca parinte, pun si eu cat mi s-a dat, imi fac propriile greseli, imi cer iertare pentru cate constientizez si in fine, daruiesc dupa masurile si puterile mele, iar mai departe e treaba lui Dumnezeu sa-mi poarte copilul. Nu-s nici artist si nici modelator de oameni, ci doar un omulet care intr-un moment al vietii a primit cea mai mare binecuvantare, aceea ca prin el sa se nasca un alt om.

Last edited by alia28aa; 26.08.2016 at 09:57:56.
Reply With Quote