Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #17  
Vechi 06.12.2014, 12:55:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu trebuie sa te lauzi pe forum,nici in presa si nici la prieteni cu binele facut.
Dar un grup de voluntari(at)ar fi binevenit pe forum;oameni care sa uneasca fortele,resursele,donatiile,rugaciunile...
Dar ce zic eu,poate ca deja exista un asemenea grup insa se pastreaza in obcuritate...
Citat:
În prealabil postat de mirela.t
Okay am înt›eles, fiecare pe cont propriu pe-aici. :)
Nu cred ca exista un grup organizat ,sau poate ajuta in momente sporadice.

In nici un caz cerinta ca faptele bune sa fie in ascuns ,nu trebuie sa ne opreasca de la a face faptele bune,si a le face publice cu un scop bun, si nu pentru lauda in fata celorlalti.Pot fi si altfel de motive decat mandira in fata altoora , si atunci chiar e bine sa se popularizeze astfel de fapte. Un astfel de motiv bun, ar fi sa se dea incredere si motivatie altora , ca se poate intreprinde ceva, si inactivitatea asta nu e un blestem imposibil de depasit

O astfel de actiune e usor de initiat , trebuie identificati oameni necajiti , pentru care cineva in care ai incredere de pe forum sa garanteze. Practic, stiindu-l pe cel care garanteaza, si stiind din postarile lui ,ca acesta nu minte ,si ca vede unde este nevoia adevarata , atunci s-ar strange si fonduri . Singurul punct care trebuie depasit este neincrederea in cazul social prezentat . Eu as fi dispus sa contribui daca as vedea un astfel de caz si am incredere ca e real si e garantat de cineva cunoscut ,si daca eu as fi dispus ,banuiesc ca multi ar fi. De asemenea as putea gasi si eu insumi oameni necajiti in jur,ca sunt destui , si,daca si altii vor sa ajute alaturi de ce pot eu sa ii ofer , sa ii ajute prin intermediul meu , daca ar avea incredere in mine.
Acest mecanism a functionat sporadic pe forum ,fiind ,multi care au cerut ajutor pentru cazuri care i-au impresionat ,si, se pare ca acest ajutor a venit

O simpla sacosa cu mancare dusa cuiva , nu este o actiune organizata ,poate fi facut individual de fiecare din noi,caci in afara de hainele proaste ale celui ce primeste ,nu prea ai garantie ca de fapt nu e un cersetor de profesie care castiga mai bine decat tine.
Reply With Quote