View Single Post
  #103  
Vechi 27.03.2011, 15:41:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psaltirea Maicii Domnului - fragment- urmatorii 5 psalmi

Psalmul 6
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, nu intru iutimea Sa sa ne mustre pe noi Dreptul Judecator, nici intru mania Sa sa fim predpesiti. Pe tine, aparatoarea noastra, te rugam sa ai grija de noi si pentru numele tau cel sfant sa ne izbavesti de portile iadului si din prapastia cea intunecoasa cu rugaciunile tale, ca sa cunoastem in veci minunile tale, caci nu mortii, nici cei ce sunt in iad, ci noi, cei vii, cu harul tau te vom binecuvanta!
Slava....
Psalmul 7
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, spre tine nadajduiesc. Izbaveste sufletul meu de vrajmas, pentru ca in smerenia mea sa fiu bineplacut tie. Stralucirea fetei tale sa lumineze sufletul meu siprivirea ta cea milostiva sa insenineze constiinta mea si prin tine imi voi aduce rugaciunile si cererile mele inaintea celui Preainalt!
Psalmul 8
Presfanta Stapana mea, prin tine, Domnul nostru s-a facut Mantuitorul si fratele nostru. Ca focul pe rug si ca roua pe lana a coborat peste tine Cuvantul lui Dumnezeu Cel mai inainte de veci Care, pe Duhul Sfant aflandu-L, te-au umbrit cu puterea celui Preainalt.
Binecuvantat este Rodul pantecelui tau ce S-a zamislit in tine. Binecuvantata este Nasterea ta cea fecioreasca, binecuvantata este curatia trupului tau! Binecuvantate sunt indurarile inimii tale.
Slava tie, aparatoarea tututor credinciosilor, cea plina de osardie!
Slava...
Tropare dupa Catisma 1, gl. 1
Lumineaza-mi, atotbuna, sufletul meu intunecat si alunga de la maine nesimtirea. Inavata-ma sa fac voia Fiului tau, ca sa primesc iertarea multelor mele pacate, cu rugaciunile tale!
Da-mi, Fecioara, umilinta si o imbelsugata revarsare de lacrimi, din care sa izvorasca adancul indurarii, uscandu-mi potopul rautatilor si curgerile patimilor, una Preacurata!
Judecatorul se apropie, sfarsitul este la usa, vegheaza, suflete, si striga din adancul inimii: Maica Dumnezeului nostru: izbaveste-ma de infricosatele chinuri si, cu mijlocirea ta, aseaza-ma in loc luminos!
Rugaciune
Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, Doamna mea iubitoare de oameni, tu stii gandurile si faptele mele si neputinta firii mele! Tie iti infatisez sufletul meu pe care l-am spurcat cu pacatele si cu gandurile cele netrebnice. Tu dar, Stapana, cunosti putreziciunea ranilor mele trupesti si sufletesti. Tot tu sa-mi dai si vindecarea, varsand peste ele o picatura din milostivirea si iubirea ta de oameni. Cauta, asadar, Stapana mea, Nascatoare de Dumneezu, cu ochiul tau cel milostiv la ticalosul meu suflet care este stapanit de povara pacatelor si care este gata sa fie predat focului de catre Dreptul Judecator.
Cu rugaciunile tale si cu iubirea ta de oameni fa-l bine placut Fiului tau si Dumnezeului tuturor, ca sa nu ma vadeasca inaintea ingerilor si a oamenilor cu gandurile si cu faptele mele cele rele, ci sa te asculte pe tine - ca un bun si de oameni iubitor - pe tine, cea care te rogi pentru sufletul meu cel pacatos.
O, scapare a credinciosilor, miluieste-ma pe mine, ticalosul, care ma tavalesc in prapastia pacatelor, dar care iti aduc suspinele mele dintr-o inima zdrobita, pentru ca prin apararea ta sa ma invrednicesc de iertarea nenumaratelor mele pacate.
Dumnezeu, Fiul tau, te-a facut pe tine scapare.
Asa, Doamne, Doamne, Care ai binevoit - pentru milostivirea Ta - sa Te nasti din Preacurata Ta Maica si pururea Fecioara Maria, pentrumantuirea oamenilor, primeste-o pe aceasta mijlocitoare pentru mine, nevrednicul.
nadajduind la ajutorul si la apararea ei, cad la nemasurata ta bunatate si iubire de oameni, ca sa primesc iertarea pacatelor mele pe care le-am facut inaintea Ta, Doamne.
Ca Tie se cuvine slava, cinstea si inchinaciunea, cu Tatal si cu Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Catisma 2
Psalmul 9
Ne marturisim tie, Doamna, din toata inima si vestim printre oameni minunile tale, lauda si slava ta. Dupa Dumnezeu, tie ti se cuvine slava si catre tine se va inalta glasul laudei ce izvoraste din adancul inimii. Cei pacatosi care se caiesc inaintea lui Dumnezeu isi dobandesc mantuirea prin tine, in Dumnezeu. Cand suspina ei cu smerenie, tu, maica milostiva, vindeci zdrobirea inimii lor, a celor care cu mijlocirea ta isi gasesc odihna intru Dumnezeu, in pace si in liniste, dupa ostenelile pribegiei lor.
Psalmul 10
La Doamna Preacurata Fecioara Maria nadaduiesc pentru milele si indurarile ei. Ochii ei spre cei saraci privesc si mainile ei sunt intinse spre orfani si vaduve. Cautati-o din tineretile voastre si mijlocirea ei dianintea Prestolului va va proslavi in fata lui Dumnezeu si va spala multimea pacatelor voastre, caci ea ne aduce intotdeauna mila si mangaierea ei cereasca.
O, pururea Fecioara prea binecuvantata! Intinde spre noi dreapta ta cea puternica, pe care o sarutam cu evlavie, si nu intoarce fata ta de la noi.
Slava....
Reply With Quote