View Single Post
Vechi 28.10.2020, 20:07:08
sergiu8 sergiu8 is offline
Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce treabă au adevărurile de credinČ›ă ca să le bagi în discuČ›ie, scopul vieČ›ii e mântuirea nu filosofii politice globaliste care nu Č›in cont de credinČ›ă, poČ›i să te mântuieČ™ti Č™i la pustie, nu doar între oameni.

Nimeni nu se poate numi pe sine apostol al binelui dacă îČ™i urăČ™te Č›ara de origine dar pe alČ›ii îi serveČ™te, dacă în comunitatea ta nu ai încercat măcar să faci ceva, nu ai cum să faci la o îndepărtare Č™i mai mare.
Unul din adevarurile de credinta, unul fundamental spune: "Noi cu totii suntem una".
Adica suntem celule ale aceluiasi trup.

Atitudinea asta de genul : Eu sa ma mantuiesc, de restul nu imi pasa, de restul problemelor nu vreau sa stiu este cea care ne aduce, printre altele, la asemenea stari de fapt.

Sigur ca si in Romania avem probleme. Dar nu la acest nivel. De fapt toate problemele cu care se confrunta omenirea, de la poluare, finantare cu sume uriase pentru razboaie in timp ce asistenta de sanatate sau preventia lipsesc uneori cu desavarsire, oameni care mor de foame masiv in anumite zone si altele asemenea sunt rezultatul alegerilor noastre. La nivel individual si colectiv.

Putem alege sa negam, sa ignoram, sa spunem ca e vina lor, sa denigram si asa mai departe.
E mai usor. E mai greu sa fii o schimbare. Sa alegi sa fii o schimbare.
Nu ne pasa prea mult de altii. Cu atat mai bine ca sunt la departare. Nu e treaba noastra.
Si gata.

Last edited by sergiu8; 28.10.2020 at 20:09:41.
Reply With Quote